Rząd pogodzi skarb z gospodarką

Agnieszka Berger
opublikowano: 15-01-2007, 00:00

Resorty skarbu i gospodarki nie rozstrzygnęły sporu w sprawie operatorów sieci dystrybucyjnych. Prawdopodobnie zrobi to za nie rząd.

Resorty skarbu i gospodarki nie rozstrzygnęły sporu w sprawie operatorów sieci dystrybucyjnych. Prawdopodobnie zrobi to za nie rząd.

Spór między Ministerstwem Skarbu Państwa (MSP) a Ministerstwem Gospodarki (MG) o metodę wydzielenia operatorów sieci dystrybucyjnych nie doczekał się rozstrzygnięcia. Według naszych informacji, podczas piątkowego posiedzenia rządowego zespołu odpowiedzialnego za realizację programu konsolidacji energetyki resorty zgłosiły przeciwne rekomendacje. Nie udało nam się porozmawiać z Michałem Krupińskim, wiceministrem skarbu, jednak z relacji przedstawicieli Urzędu Regulacji Energetyki (URE) i MG wynika, że resort poparł regulatora, który miał opinię inną niż MG.

URE postuluje ustawowe uregulowanie sposobu wydzielenia operatorów sieci (OSD) przez spółki dystrybucyjne. Chce, by stało się to w drodze podziału firm bez przeszacowywania wartości majątku sieciowego. Ta metoda ma zapewnić siostrzane relacje w grupie kapitałowej między OSD a spółką obrotu. Część dystrybutorów chce jednak wydzielić operatorów do spółek zależnych i aportem wnieść majątek. Pozwoli to zwiększyć wartość aktywów i amortyzację, a tym samym — zaoszczędzić na podatkach. URE obawia się, że będzie to również podstawa do ubiegania się o podwyżkę taryf, której jest przeciwny.

MG jest innego zdania. Specjalne regulacje uważa za niepotrzebne, a wręcz szkodliwe. Uważa, że przepisy tylko dla państwowych dystrybutorów narażą rząd na zarzut nierównego traktowania podmiotów, a zarządom nie można nakazywać wyboru mniej korzystnych rozwiązań. Według MG, odbiorcom nie grożą też „automatyczne” podwyżki cen, bo można im zapobiec. Sami zainteresowani, wśród których najwięcej do zyskania ma Polska Grupa Energetyczna, twierdzą, że nie chodzi im o wyższe taryfy. URE w to wątpi.

— Niech spółki złożą takie zapewnienie na piśmie. Wtedy może zmienimy zdanie — komentuje Wiesław Wójcik, wiceprezes URE.

Według Tomasza Wilczaka, wiceministra gospodarki odpowiedzialnego za energetykę, w tym tygodniu nad kwestią wydzielenia OSD będzie debatować kierownictwo resortu.

— Nie doszliśmy do porozumienia na posiedzeniu zespołu, co oznacza, że być może sprawę będzie musiał rozstrzygnąć rząd — mówi wiceminister.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Agnieszka Berger

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu