Rząd poręczył za większość pożyczki dla Nissana

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 07-09-2020, 10:04

Nissan Motor, drugi pod względem wielkości japoński producent samochodów otrzymał od rządu gwarancje dla większości pożyczki pozyskiwanej od Development Bank of Japan (DBJ), donosi Reuters.

Państwo postanowiło poręczyć za 104 mld jenów z 180 mld jakie firma ma otrzymać od DBJ. Łącznie rząd gwarantuje już ponad 40 proc. z 713 mld jenów (6,7 mld USD) o jakie ubiegał się koncern w ramach wsparcia ratunkowego. 

Nissan
fot. Bloomberg

Eksperci podkreślają, że tak duża gwarancja ze strony rządu może świadczyć, że instytucje finansowe z ostrożnością podchodzą do finansowanie działalności producentów samochodów, w tym Nissana, który boryka się ze stratami i odpływem gotówki.

Szacunki agencji Reuters, obejmujące oprócz pożyczki z DBJ również kredyt z Mizuho Financial Group, wskazują, że udział państwa w gwarancjach sięgnął już 43 proc. (ponad 304 mld jenów).

Koncern deklarował, że zredukuje roczne koszty stałe o około 300 mld jenów i zreorganizuje grupę by stać się mniejszą, bardziej wydajną firmą. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane