Rząd: Prace nad projektami ustaw 'unijnych' powinny być kontynuowane

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 19-04-2005, 19:54

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w ustawie o współpracy Rady Ministrów z Sejmem i Senatem w sprawach związanych z członkostwem Polski w Unii Europejskiej.

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w ustawie o współpracy Rady Ministrów z Sejmem i Senatem w sprawach związanych z członkostwem Polski w Unii Europejskiej.

Według komunikatu Centrum Informacyjnego Rządu, projekt przewiduje, że aktów prawnych "wykonujących" prawo Unii nie będzie obowiązywała zasada dyskontynuacji prac parlamentu. Chodzi o zapewnienie terminowego wywiązywania się przez Polskę ze zobowiązań dotyczących dostosowywania polskiego prawa do rozwiązań unijnych.

Jak podkreślono w komunikacie, rozwiązanie przyjęte przez rząd pozwoli na kontynuację niezakończonych prac nad projektami ustaw wykonujących prawo UE w Sejmie i Senacie następnej kadencji, bez potrzeby ponownego wnoszenia projektów takich ustaw.

W związku z przystąpieniem do UE, Polska zobowiązana jest do podejmowania wszelkich działań, aby zapewnić skuteczność prawa wspólnotowego w swoim wewnętrznym porządku prawnym. Chodzi przede wszystkim o dokonywanie odpowiednich zmian legislacyjnych, związanych z wdrażaniem do prawa polskiego dyrektyw wspólnotowych.

Uchybienie temu zobowiązaniu, wynikające np. z niedotrzymania terminu wdrożenia określonego aktu wspólnotowego, wiąże się z ryzykiem wszczęcia przeciwko Polsce postępowania przez Komisję Europejską - podkreślono w komunikacie.

Postępowanie takie może znaleźć swój finał w Trybunale Sprawiedliwości Wspólnot Europejskich w Luksemburgu i doprowadzić do nałożenia na Polskę wysokiej kary pieniężnej lub ryczałtu.

Projekty ustaw, w stosunku do których postępowanie ustawodawcze nie zakończyło się przed zakończeniem kadencji Sejmu, nie dojdą do skutku, a to spowoduje konieczność wniesienia projektu od nowa i w konsekwencji znacznie wydłuży proces wdrażania wspólnotowych standardów prawnych - podkreślono w komunikacie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane