Rząd proponuje gwarantowany kredyt na część zadłużenia zoz-ów

01-06-2004, 15:22

Rząd przyjął we wtorek autopoprawkę do rządowego projektu ustawy o pomocy publicznej i restrukturyzacji zakładów opieki zdrowotnej, na mocy której restrukturyzowana placówka medyczna będzie mogła zaciągnąć korzystny - zdaniem ministra finansów - kredyt pomostowy na spłatę części swojego zadłużenia.

O przyjęciu autopoprawki do projektu poinformowali na wtorkowej konferencji prasowej w przerwie posiedzenia rządu wicepremier Jerzy Hausner i minister finansów Andrzej Raczko. Rząd chciałby, by pieniądze z kredytów zaspokoiły w pierwszej kolejności roszczenia pracowników publicznej ochrony zdrowia.

Gwarantem kredytu ma być Bank Gospodarstwa Krajowego, zaś rząd chce zachęcić banki i zadłużone jednostki do zawierania umów przewidujących przekształcenie kredytu w obligacje. Zdaniem Raczki, kredyty powinny rozwiązać problem ok. 30 proc. zadłużenia zakładów opieki zdrowotnej, zaś problem pozostałej części powinien być rozwiązany w drodze restrukturyzacji. Szacuje się, że dług publicznej ochrony zdrowia wynosi ok. 7 mld zł.

Kredyty mają być udzielane przez dowolnie wybrane banki. Aby zachęcić banki i zadłużone jednostki do przekształcania kredytu w obligacje, skala gwarancji udzielanej na kredyty będzie różna w zależności od tego, jaka forma spłaty zostanie wybrana. Jeśli umowa kredytowa będzie przewidywać przekształcenie kredytu w obligacje, Bank Gospodarstwa Krajowego ma gwarantować w kredycie pomostowym zarówno kapitał, jak i odsetki od kredytu. Jeśli nie - gwarantowany będzie jedynie kapitał. "Na dobrą sprawę jest to poręczenie Skarbu Państwa, tylko w innej formie" - powiedział Raczko.

Jego zdaniem banki powinny być zainteresowane przekształcaniem kredytu w obligacje także ze względu na to, że obligacje będą "płynnym pakietem, który bank będzie mógł sprzedać innemu bankowi czy instytucji". Obrót wierzytelnością kredytową jest jego zdaniem trudniejszy.

Minister finansów poinformował, że oprocentowanie kredytów ma wynieść stawkę bazową powiększoną o marżę banku. "Marży za ryzyko należy oczekiwać na poziomie zbliżonym do opłaty za ryzyko w przypadku kredytów poręczanych przez Krajowy Fundusz Poręczeń Kredytowych" - dodał Raczko.

Hausner powiedział, że kredyty powinny być wykorzystane przede wszystkim na spłatę zobowiązań wobec pracowników publicznych zoz-ów. Część szpitali do tej pory nie zrealizowała tzw. ustawy 203 zł (o negocjacyjnym kształtowaniu płac), która przyznała pracownikom publicznej ochrony zdrowia podwyżki w wysokości 203 zł w 2001 roku i 170 zł w roku następnym.

Prace nad projektem ustawy trwają w parlamencie. Przewiduje on przekształcenie publicznych zakładów opieki zdrowotnej w spółki użyteczności publicznej, które będą mogły emitować papiery wartościowe. Współwłaścicielami spółek będą mogły być podmioty niepubliczne, które - według obecnej wersji projektu - będą mieć prawo do objęcia maksymalnie 25 proc. udziałów spółki.

"Prace nad ustawą przeciągają się ku mojemu rozgoryczeniu" - przyznał Hausner.

jw/ dsr/ itm/

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Rząd proponuje gwarantowany kredyt na część zadłużenia zoz-ów