Rząd przeciw większej harmonizacji PIT i CIT z podatkami w UE

06-07-2004, 20:15

Polski rząd uważa, że dla prawidłowego funkcjonowania unijnego rynku nie jest konieczna dalsza harmonizacja naszych podatków bezpośrednich (PIT i CIT) z podatkami w innych krajach UE - poinformowało we wtorek Centrum Informacyjne Rządu.

"Dlatego stanowienie norm prawnych w tym obszarze, zgodnie z zasadą subsydiarności, winno pozostawać w wyłącznej kompetencji państw członkowskich UE" - podano w komunikacie.

Według CIR, rząd przyjął stanowisko Polski w sprawie propozycji harmonizacji podatków bezpośrednich w Unii Europejskiej oraz problemu tzw. "dumpingu podatkowego".

Stanowisko polskiego rządu jest odpowiedzią na stawiane na forum UE zarzuty wobec nowych państw członkowskich o stosowanie dumpingu podatkowego.

Na szybką harmonizację systemów opodatkowania przedsiębiorstw w Unii Europejskiej naciskają Niemcy i Francja. Ministrowie finansów obydwu krajów, Hans Eichel i Nicolas Sarkozy, pod koniec maja br. skierowali w tej sprawie list do Komisji Europejskiej.

Wezwali w nim Komisję do możliwie szybkiego przedłożenia propozycji, dotyczącej jednolitej podstawy obliczania podatków od przedsiębiorstw. Propozycje miałyby dotyczyć także minimalnych stawek podatkowych.

Wysokość podatku od firm (CIT) jest przedmiotem kontrowersjimiędzy Niemcami i Francją a Polską i kilkoma innymi krajami środkowo- i wschodnioeuropejskimi.

Kanclerz Gerhard Schroeder domagał się ostatnio kilkakrotnie wprowadzenia "widełek", które miałyby zapobiegać obniżaniu podatków w nowych krajach Unii. Działania określane przez kanclerza jako "dumping podatkowy" powodują - jego zdaniem -przenoszenie produkcji przez niemieckie firmy do krajów wschodnioeuropejskich.

Podatki nakładane na najwyżej zarabiające osoby fizyczne i na przedsiębiorstwa są bardzo niskie w państwach bałtyckich, ale najniższy podatek od firm jest nadal w Irlandii (12,5 proc.), jeżeli nie liczyć zerowej stawki nakładanej na zyski zainwestowane w Estonii (w pozostałych wypadkach 26 proc.).

Najwyższy podatek od przedsiębiorstw mają w Unii Niemcy (38,3 proc.), a dużo zarabiające osoby fizyczne muszą płacić najwyższe podatki w Szwecji (56 proc.). W Polsce osoby takie muszą płacić 40 proc., a przedsiębiorstwa - 19 proc.

krf/ pwd/ itm/

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Rząd przeciw większej harmonizacji PIT i CIT z podatkami w UE