Rząd przedstawi koncepcję zmian w podatkach w końcu stycznia

Internet Securities
opublikowano: 30-12-2005, 11:08

Rząd przedstawi koncepcję zmian w systemie podatkowym w końcu stycznia, a w marcu przygotuje propozycje ustawowe, które powinny zostać przyjęte w czerwcu-lipcu, zapowiedział w piątek premier Kazimierz Marcinkiewicz.

Rząd przedstawi koncepcję zmian w systemie podatkowym w końcu stycznia, a w marcu przygotuje propozycje ustawowe, które powinny zostać przyjęte w czerwcu-lipcu, zapowiedział w piątek premier Kazimierz Marcinkiewicz.

„Koncepcję podatkową przedstawimy pod koniec stycznia, poddamy ją debacie publicznej i w marcu będzie czas na konkretne rozwiązania ustawowe. W czerwcu lub lipcu te ustawy powinien uchwalić parlament” – powiedział Marcinkiewicz w wywiadzie dla „Pulsu Biznesu”.

Wcześniej rząd zapowiadał, że propozycję kompleksowych zmian w podatkach przedstawi do końca marca. „Reforma obejmie trzy ustawy dotyczące PIT, CIT i VAT. W podatku VAT nie przewidujemy rewolucyjnych zmian, ale uprościmy system rozliczania się” – powiedział premier.

W ub. tygodniu nowo powołany wiceminister finansów Mirosław Barszcz opowiedział się za pozostawieniem stawek podatku od towarów i usług (VAT) na obecnych poziomach i za jedynie uporządkowaniem i uproszczeniem przepisy podatkowe. Obecnie stawka podstawowa to 22%, a preferencyjne wynoszą 0% i 7%.

W końcu listopada „Rzeczpospolita” podała, że rząd rozważa trzy scenariusze zmian w podatku VAT. Pierwszy zakłada obniżenie stawki podstawowej do 20% z 22%, a za dwa lata – do 18%. Druga wersja przewiduje stawki 21% i 10%, a trzecia – 21% i 7% lub 8%.

W programie Prawa i Sprawiedliwości (PiS) był także punkt o obniżeniu stawek podatku dochodowego od osób fizycznych do 18% i 32% z 19%, 30% i 40%, ale minister finansów Teresa Lubińska uważa, że ze względu na koszty dla budżetu (6,5 mld zł rocznie) zmiany te można przeprowadzić tylko przy wzroście PKB o 6-7%. Rząd zakłada także dalsze obniżenie stawki podatku dochodowego od osób prawnych (CIT) – do 18% z 19%.

Według wcześniejszych zapowiedzi, reforma systemu podatkowego ma zostać przygotowana do końca marca, ale minister finansów podkreślała, że nie jest jeszcze przesądzone, czy jej realizacja rozpocznie się od 2007 roku. tom/maza

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Internet Securities

Polecane