Rząd przejmie Stocznię Szczecin i dokapitalizuje ARP

Paweł Kubisiak
16-05-2002, 17:04

W czwartek w Warszawie odbyło się spotkanie przedstawicieli Stoczni Szczecin z reprezentantami rządu i banków. Skarb Państwa chce przejąć akcje od trzech kontrolujących stocznię przedsiębiorstw. Decyzja ta oznacza pierwszą poważną renacjonalizację od 1989 roku.

- Chcemy pomóc, ale to musi się wiązać ze zwiększoną obecnością Skarbu Państwa w Stoczni. Po szczerej dyskusji ten pogląd został podzielony przez zarząd zakładu. Obecnie Skarb Państwa posiada niecałe 10 proc. w stoczni. Grupa Przemysłowa, skupiająca udziały członków zarządu, posiada prawie 35 proc. kapitału stoczni - mówił po zakończeniu czwartkowego spotkania premier Leszek Miller.

Najwięksi akcjonariusze stoczni to: Grupa Przemysłowa (34,78 proc. kapitału i 41,19 proc. głosów), Centromoru (odpowiednio 17,39 proc. i 10,98 proc.) oraz Porta - Eco - Cynk (8,70 proc. i 10,98 proc.). Przedstawiciele rządu uważają, że 22 maja powinno dojść do porozumienia między Skarbem Państwa, a trzema prywatnymi właścicielami Stoczni Szczecińskiej Poczta Holding w sprawie przejęcia od nich akcji stoczni.

Zgodnie z informacją, przekazaną przez ministra Wiesława Karczmarka, zarząd stoczni zgodził się przekazać swoje udziały Skarbowi Państwa. Rząd chce uzyskać kontrolę nad większościowym pakietem Stoczni, tylko pod tym warunkiem jest zdecydowany na pomoc w finansowej restrukturyzacji firmy.

- Padła deklaracja ze strony grupy właścicieli, że wycofają się i dzisiaj rozpoczną się negocjacje na temat przejęcia ich pakietu akcji. Oznacza to w konsekwencji przejęcie kontroli nad tym przedsiębiorstwem przez Skarb Państwa i przeniesienie na niego całej odpowiedzialności za tę firmę - powiedział Kaczmarek.

Minister Kaczmarek zapowiedział, że zmiany wielkości udziałów kontrolowanych przez poszczególne podmioty pociągną za sobą zmiany w radzie nadzorczej i zarządzie Stoczni Szczecińskiej.

Stocznia zadłużona jest wobec wierzycieli na około 300 mln dolarów. Holding utracił płynność finansową, gdyż od października ubiegłego roku nie może uzyskać kredytu na budowę zamówionych statków. Od marca 6 tys. pracowników holdingu przebywa na płatnym przestoju. Władze stoczni twierdzą, że jeżeli do końca maja firma nie otrzyma kredytu pomostowego wysokości około 160 mln zł, rozważą złożenie wniosku o upadłość.

W połowie kwietnia, po czterech miesiącach negocjacji sześć banków wierzycielskich osiągnęło porozumienie w sprawie udzielenia stoczni kredytu. Zdaniem banków, podstawą finansowania powinien być kredyt zabezpieczony poręczeniem Agencji Rozwoju Przemysłu.

Obecnie w budowie znajduje się 17 statków z ogólnej liczby zamówionych 40 statków o wartości około 1,4 mld dolarów. Statki mają być wykonane do połowy 2004 roku. Na ten rok stocznia zobowiązała się wykonać 14 statków, a swoje przychody szacowała na 400 mln USD. Na produkcję czterech statków stocznia nie posiada uruchomionych kredytów.

W 2000 roku stocznia miała około 612 mln zł przychodów. Straty spółki sięgnęły 75,3 mln zł. Stocznia Szczecińska zatrudniajaca około 5500 osób jest drugim pod względem wielkości przedsiębiorstwem stoczniowym w Polsce i 11 co do wielkości na świecie.

Minister gospodarki Jacek Piechota nie wykluczył w czwartek, że rząd kolejny raz zasili Agencję Rozwoju Przemysłu, by mogła ona poręczyć kredyt dla Stoczni Szczecińskiej.

- Pod warunkiem podjęcia przez sąd decyzji o otwarciu postępowania układowego z wierzycielami, banki uruchomią kredyt pomostowy w wysokości 40 mln USD pod gwarancje udzielone przez ARP, która prawdopodobnie będzie musiała być jeszcze dodatkowo dokapitalizowana, by te gwarancje miały określoną wagę - powiedział Piechota.

We wtorek MSP zdecydowało o wniesieniu 1,1 mln akcji Stomilu, 4,6 mln akcji Kogeneracji i 12,1 tys. akcji BZ WBK. Łączna wartość akcji, które otrzymała ARP, wynosi według cen giełdowych prawie 143 mln zł.

PK

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paweł Kubisiak

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Rząd przejmie Stocznię Szczecin i dokapitalizuje ARP