Rząd przejmuje kontrole nad Fannie Mae i Freddie Mac

JO
07-09-2008, 18:27

Administracja Busha, chcąc uniknąć zamieszania na rynku finansowym, ogłosiła w niedzielę, że rząd federalny przejmie kontrolę nad gigantami na rynku nieruchomości - Fannie Mae i Freddie Mac.

Urzędnicy zakomunikowali, że prezesi obu instytucji zostali zastąpieni. Herb Allison, były wiceprezes Merrill Lynch, będzie zarządzać Fannie Mae. David Moffett, były wiceprezes US Bankcorp, pokieruje Freddie Mac.

Sekretarz Skarbu Henry Paulson mówi, że takie decyzje były konieczne.

– Fannie Mae i Freddie Mac są tak duże i mocno ze sobą powiązane w naszym systemie finansowym, że upadek jednego z nich spowodował by ogromne zamieszanie nie tylko na rodzimym rynku finansowym ale i na całym świecie – uzasadnił w oświadczeniu Paulson.

Ogromne potencjalne zadłużenia obu spółek, w wyniku kryzysu kredytowego w USA, mogą kosztować podatników miliardy dolarów, ale Paulson podkreśla, że strata Fannie albo Freddie byłaby jeszcze bardziej bolesna.

- Upadek Fannie albo Freddie utrudniałby Amerykanom otrzymanie kredytów hipotecznych, samochodowych oraz innych konsumenckich. – twierdzi Paulson.

Obie spółki zostały włączone do rządowego planu pomocowego, którym pokieruje Federal Housing Finance Agency (utworzona tego lata przez Kongres specjalnie do zarządzania Fannie i Freddie).

Od końca czerwca akcje obu spółek straciły na NYSE dwie trzecie wartości. 

Henry Paulson zlecił miesiąc temu firmie Morgan Stanley zbadanie kondycji finansowej firmy. Bank inwestycyjny wydał opinie, na podstawie której Sekretarz Skarbu nie miał wyjścia jak tylko dokonać nacjonalizacji.

W chwili, kiedy organy państwa przejęły zarządzanie Fannie Mae i Freddie Mac, rząd ogłosił zgodę na udzielenie im zastrzyku finansowego po 100 mld dol., po to by były w stanie spłacać swoje długi. Dodatkowo państwo wykupi obligacje tych instytucji, pierwsza emisja wyniesie 5 mld dol. a także zapewni nieograniczony w skali program zabezpieczenia płynności aż do końca przyszłego roku.

Obrót akcjami obu firm zostanie utrzymany, ale akcjonariusze stoją przez perspektywą znacznego rozwodnienia swoich udziałów. Zarówno analitycy, jak i inwestorzy zagraniczni przyjęli tę decyzję z zadowoleniem. Bank Goldman Sachs oświadczył, że jest to „bardzo dobry krok dla rynku nieruchomości oraz dla całej gospodarki”.

Choć administracja Busha nie użyła słowa „nacjonalizacja”, zdaniem analityków i tak mamy do czynienia z faktycznym przejęciem kontroli przez państwo. Fannie i Freddie gwarantują ponad połowę udzielanych kredytów hipotecznych w USA.

W poczuciu odpowiedzialności tej decyzji Paulson przed jej ogłoszeniem poinformował obu kandydatów na prezydenta – Baracka Obamę i Johna McCaina – a także urzędującego prezydenta Busha i kongresmenów.

Pierwszy wypowiedzieł się Barack Obama, kandydat Demokratów na prezydenta, twierdząc że „jakaś” interwencja była konieczna, aby zapobiec pogłębianiu kryzysu.

Zaraz za swoim rywalem do decyzji rządu odniósł się, ubiegający się o fotel w Białym Domu, Republikanin John MacCain. Stwierdził, że USA musi zadbać o to, aby ludzie nie stracili dachu nad głową. – Musimy przeprowadzać restrukturyzacje, reorganizacje i musimy być przekonani, że robimy to dla wyższego celu – dodał na koniec MacCain.

Rząd bierze na siebie coraz większą odpowiedzialność za rynek finansowy. Sześć miesięcy temu Fed zagwarantował 29 mld zł w obliczu bankructwa Bear Stearns. Szef banku centralnego USA chwalił we wczorajszym wystąpieniu Sekretarza Skarbu Henry Paulsona.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: JO

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Prawo / Rząd przejmuje kontrole nad Fannie Mae i Freddie Mac