Rząd przygotowuje program ułatwiający pozyskanie środków unijnych przez lotniska

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 19-01-2006, 19:55

Rząd przygotowuje program, który pozwoli regionalnym lotniskom sięgnąć po środki unijne w latach 2007 - 2013, powiedział PAP w czwartek wiceminister transportu i budownictwa Eugeniusz Wróbel.

Rząd przygotowuje program, który pozwoli regionalnym lotniskom sięgnąć po środki unijne w latach 2007 - 2013, powiedział PAP w czwartek wiceminister transportu i budownictwa Eugeniusz Wróbel.

    Rząd jest zainteresowany rozwojem infrastruktury komunikacyjnej i transportowej. "Rozwój lotniska to rozwój regionu, a rozwój regionu to rozwój kraju" - powiedział Wróbel.

    "Wykorzystanie środków unijnych nie jest łatwe i wymaga wkładu własnego, ale spółki zarządzające lotniskami muszą się tego nauczyć" - powiedział wiceminister. Jego zdaniem, zasadniczą rolę w rozwoju lotnisk regionalnych mogą w najbliższych latach odegrać samorządy.

    Jak powiedział PAP prezes Związku Regionalnych Portów Lotniczych Marek Mutke, rośnie udział regionalnych lotnisk w obsłudze polskiego ruchu pasażerskiego.

    Jak wynika z danych Urzędu Lotnictwa Cywilnego za 9 miesięcy 2005 roku, Kraków, Katowice i Gdańsk to najszybciej rozwijające się w obsłudze pasażerów lotniska w Polsce.

    Od stycznia do końca września br. polskie lotniska obsłużyły 8,7 mln pasażerów - wyliczył ULC. Jest to prawie 32 proc. więcej niż w tym samym okresie ubiegłego roku (6,6 mln). Średni wzrost przewozów pasażerskich w Europie wyniósł w podobnym okresie ok. 6,3 proc.

    Największy wzrost zanotował port lotniczy w Krakowie (109 proc.), wyprzedzając Katowice (104 proc.), które do tej pory były na pierwszym miejscu pod względem wzrostu przewozów pasażerskich. Trzecie w tej statystyce lotnisko w Gdańsku odnotowało wzrost 43 proc.

    Analizy ULC przewidują, że w ciągu nadchodzących lat Warszawa pozostanie ośrodkiem generującym ruch lotniczy, ale nie będzie już miała tak dominującej pozycji w stosunku do portów regionalnych, jak obecnie.

    ULC przewiduje, że ok. 2020 roku to właśnie do regionalnych portów wykonywana będzie większość lotów i udział warszawskiego portu w rynku przewozów zmniejszy się z obecnych 68 proc. do ok. 40 proc.

    Mutke zauważa, że w rozwoju lotnisk regionalnych dużą rolę odgrywają tanie linie lotnicze. Jego zdaniem, lotniska nie są w stanie samodzielnie sfinansować swoich potrzeb inwestycyjnych, choć większość zarabia na swoje bieżące utrzymanie.

    Od pięciu lat działa Związek Regionalnych Portów Lotniczych, do którego należy 12 regionalnych lotnisk oraz Strefa Aktywności Gospodarczej z Legnicy (tereny po byłym radzieckim lotnisku wojskowym). Zadaniem związku jest reprezentowanie interesów i poglądów lotnisk wobec władz lotniczych.

Zdrowy Biznes
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
×
Zdrowy Biznes
autor: Katarzyna Latek
Wysyłany nieregularnie
Katarzyna Latek
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane