Rząd przygotowuje strategię obniżania deficytu-Miller

opublikowano: 10-09-2003, 08:35

WARSZAWA (Reuters) - Projekt budżetu na 2004 rok zmniejsza obciążenia podatkowe, a poprawiając warunki do inwestowania ma sprzyjać tworzeniu nowych miejsc pracy. Jednocześnie rząd przygotowuje strategię obniżania poziomu deficytu budżetowego, powiedział w środę w radiowych Sygnałach Dnia premier Leszek Miller.

We wtorek rząd przyjął projekt budżetu na przyszły rok, który zakłada że deficyt budżetowy wyniesie 45,5 miliarda złotych. Wydatki będą na poziomie 198,25 miliarda złotych, a dochody 152,75 miliarda. Będzie to budżet realizowany w roku przyjęcia Polski w poczet członkow Unii Europejskiej (UE).

Rada Ministrów zdecydowała także, że od 2004 roku przedsiębiorcy rozliczający się obecnie według PIT będą płacili niższe podatki w wysokości 19 procent.

"Zakładamy niższy stopień fiskalizmu, zmniejszają się obciążenia podatkowe. To oczywiście powoduje, że budżet jest bardzo napięty i jego realizacja nie będzie łatwa" - powiedział w wywiadzie dla Sygnałów Dnia premier Miller.

"(...) Ale czynimy to z taką świadomością, by poprawić warunki inwestowania. Chcemy zachęcić inwestorów do tworzenia nowych miejsc pracy i aby osiągnąć 5-procentowy wzrost PKB" - dodał.

We wtorek wicepremier Jerzy Hausner zadeklarował, że chce, aby stopa bezrobocia w 2004 roku spadła poniżej 17 procent. W sierpniu była ona na poziomie 17,6 procent.

W środowych Sygnałach Dnia premier poinformował także, że rząd przygotowuje średniookresową strategię obniżania deficytu. Obejmuje ona okres, aż do przystąpienia Polski do strefy euro.

Przedstawiciele rządu informowali, że Polska mogłaby spełnić kryteria z Maastricht w roku 2007, co oznacza, iż nasz kraj mógłby wejść do strefy euro w tej dekadzie.

Szczegóły strategii nie zostały jeszcze ujawnione. Według wcześniejszych zapowiedzi wicepremiera Hausnera rząd zapozna się z nimi 16 września. Wicepremier powiedział także, że chce, aby w 2005 roku deficyt budżetu nie był wyższy niż 40 miliardów złotych.

"Poziom deficytu (w 2004 roku) jest taki jaki jest, ale jednocześnie przygotowujemy średniookresową strategię, gdzie zostanie przedstawiony proces obniżania deficytu budżetowego, aż do wejścia Polski do strefy euro" - powiedział w środę premier Miller.

"Zdajemy sobie sprawę, że należy zbijać poziom deficytu i przedstawimy stosowną koncepcję tak, aby w przyszłym (2005) roku poziom deficytu był niższy, ale żeby tak było musimy dokonać istotnego postępu w tempie wzrostu gospodarczego" - dodał.

By spełnić kryteria z Maastricht, konieczne do przyjęcia euro, Polska musi między innymi ograniczać deficyt budżetowy do poniżej 3,0 procent PKB, a dług publiczny w relacji do PKB nie może przekroczyć 60 procent.

((Autor: Paweł Florkiewicz; Redagowała: Barbara Woźniak; warsaw.newsroom@reuters.com; Reuters Serwis Polski, tel. 22 6539700, RM: pawel.florkiewicz.reuters.com@reuters.net))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Rząd przygotowuje strategię obniżania deficytu-Miller