Rząd przyjął nowelę ustawy o ochronie prawnej odmian roślin

Polska Agencja Prasowa SA
14-03-2006, 18:57

Skuteczniejsze egzekwowanie opłat za korzystnie z nowych odmian roślin wyhodowanych przez producentów rolnych, zakłada projekt nowelizacji ustawy o ochronie prawnej odmian roślin i ustawy o nasiennictwie. We wtorek rząd przyjął stosowne dokumenty przygotowane przez resort rolnictwa.

Skuteczniejsze egzekwowanie opłat za korzystnie z nowych odmian roślin wyhodowanych przez producentów rolnych, zakłada projekt nowelizacji ustawy o ochronie prawnej odmian roślin i ustawy o nasiennictwie. We wtorek rząd przyjął stosowne dokumenty przygotowane przez resort rolnictwa.

    W projekcie znalazły się przepisy, które nie tylko ułatwią egzekwowanie opłat, ale także został w nich określony sposób, wysokość i termin uiszczania należności przysługujących hodowcy od posiadacza gruntów rolnych.

    Jednocześnie ministerstwo rolnictwa zaproponowało doprecyzowanie przepisów dotyczących "odstępstwa rolnego". Polega ono na tym, że rolnik może użyć do siewu materiału roślinnego wyprodukowanego we własnym gospodarstwie bez zgody hodowcy (właściciela odmiany). 

    Nowelizacja rozszerza ponadto te uprawnienia na posiadaczy gruntów rolnych o powierzchni do 10 ha (w obecnej ustawie powierzchnia ta wynosi 5 ha). Przyjęto bowiem założenie, że rolnicy, którzy gospodarują na powierzchni mniejszej niż 10 ha, nie produkują na rynek. Dlatego będą mieli możliwość bezpłatnego użycia do siewu we własnym gospodarstwie materiału ze zbioru odmiany chronionej wyłącznym prawem, bez konieczności uiszczaniaopłaty na rzecz hodowcy. 

    Rząd przyjął też projekt ustawy o paszach. Dostosowuje on polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej w kwestii wytwarzania, wprowadzania do obrotu i stosowanie w żywieniu zwierząt pasz i pasz leczniczych.

    Dokument określa również kompetencje organów dotyczące urzędowej kontroli pasz i dodatków stosowanych w żywieniu zwierząt. Zamiast zezwoleń na wykonywanie działalności gospodarczej związanej z produkcją środków żywienia zwierząt, projekt wprowadza rejestrację i zatwierdzanie zakładów wytwarzających środki żywienia zwierząt ipasze lecznicze.

    Prowadzenie rejestrów zostało powierzone powiatowym lekarzom weterynarii, zaś krajowy wykaz takich zakładów będzie prowadził Główny Lekarz Weterynarii. Nadzór i kontrolę nad wytwarzaniem, obrotem i stosowaniem pasz i pasz leczniczych pozostawiono w kompetencji Inspekcji Weterynaryjnej. Natomiast nadzór na obrotem paszami przeznaczonymi dla zwierząt domowych, z wyłączeniem zakładów leczniczych dla zwierząt - Inspekcji Handlowej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Rząd przyjął nowelę ustawy o ochronie prawnej odmian roślin