Czytasz dzięki

Rząd przyjął projekt budżetu na 2006 r. z deficytem 32,5 mld zł

Internet Securities
opublikowano: 27-09-2005, 12:14

Rada Ministrów przyjęła we wtorek ostateczną wersję projektu budżetu na 2006 rok, która zakłada deficyt budżetowy na poziomie 32,5 mld zł, i przekaże go Sejmowi w najbliższy piątek, zapowiedział premier Marek Belka. „Projekt budżetu zostanie przedstawiony Sejmowi w terminie konstytucyjnym, czyli do końca września.

Rada Ministrów przyjęła we wtorek ostateczną wersję projektu budżetu na 2006 rok, która zakłada deficyt budżetowy na poziomie 32,5 mld zł, i przekaże go Sejmowi w najbliższy piątek, zapowiedział premier Marek Belka. „Projekt budżetu zostanie przedstawiony Sejmowi w terminie konstytucyjnym, czyli do końca września. Konkretnie przewidujemy, że stanie się to w najbliższy piątek” –powiedział Belka podczas wtorkowej konferencji prasowej.

„Budżet na 2006 rok to budżet, który zakłada przyspieszenie wzrostu gospodarczego ponad to, co mamy w tym roku, przewiduje poprawę na rynku pracy i wzrost zatrudnienia. To pozwala zaplanować deficyt budżetowy na kwotę 32,5 mld zł” – dodał premier.

Na początku września rząd przyjął wstępną wersję projektu budżetu, w którym zapisano, że deficyt wyniesie w 2006 roku 32,575 mld zł wobec 30,833 mld zł szacowanych na ten rok i wobec pierwotnie zakładanych 35 mld zł.

Minister finansów Mirosław Gronicki, również obecny na konferencji, podtrzymał wcześniejsze założenia, że wzrost gospodarczy w 2006 roku ma wynieść 4,3% wobec 3,3% w tym roku, a inflacja 1,5%.

Powiedział jednak, że rząd zdecydował się zmienić strukturę wydatków i dochodów i zwiększyć obie te pozycje o nieco ponad 2 mld zł, co jednak nie wpłynie na ostateczny deficyt. Związane jest to ze zmnianą pozycjonowania dotacji unijnych dla jednostek budżetowych i "przesunięciem części rozchodów z 'pod kreską' na 'nad kreską'".(ISB)

bas/tom

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Internet Securities

Polecane