Rząd przyjął projekt budżetu na 2008 r.

DI, PAP
opublikowano: 16-11-2007, 15:57

Rząd przyjął w piątek projekt ustawy budżetowej na 2008 rok - poinformowało Centrum Informacyjne Rządu po zakończonym posiedzeniu nowego gabinetu Donalda Tuska.

Projekt, przygotowany przez rząd Jarosława Kaczyńskiego, zakłada, że przyszłoroczne dochody wyniosą 281,8 mld zł, a wydatki - 310,4 mld zł, przy deficycie 28,6 mld zł.

Rząd Donalda Tuska przyjął projekt bez autopoprawki. Zgodnie z wcześniejszą zapowiedzią, w piątek lub w sobotę projekt ma być ponownie przesłany do Sejmu. Jego pierwsze czytanie zaplanowano 24 października, dzień po expose premiera. Do 25 stycznia ustawa budżetowa powinna trafić do podpisu prezydenta.

Konstytucja stanowi, że Rada Ministrów przedkłada Sejmowi projekt budżetu do 30 września. Następnie parlament ma 4 miesiące na jego uchwalenie i przekazanie do podpisu prezydenta. Jeżeli ustawa budżetowa nie zostanie przekazana prezydentowi w ciągu 4 miesięcy od złożenia projektu, prezydent może w ciągu 14 dni zarządzić skrócenie kadencji Sejmu.

Rząd J. Kaczyńskiego, który był autorem projektu, 27 września przesłał go do Sejmu poprzedniej kadencji. Od tego czasu liczą się konstytucyjne 4 miesiące na zakończenie prac. Nowy Sejm nie mógł zająć się projektem ze względu na tzw. zasadę dyskontynuacji. Mimo apelu Platformy, poprzedni rząd nie przesłał ponownie projektu do nowego Sejmu.

Minister w Kancelarii Prezydenta Michał Kamiński zapewniał, że prezydent Lech Kaczyński nie zamierza rozwiązywać parlamentu, jeśli nie dostanie w terminie do podpisu ustawy budżetowej na 2008 r.

Ponownie przyjęty w piątek projekt budżetu na 2008 r. zakłada realny wzrost PKB o 5,5 proc., średnioroczną inflację na poziomie 2,3 proc., wzrost zatrudnienia w gospodarce o 2 proc., realną dynamikę wynagrodzeń w gospodarce narodowej - 3,6 proc. oraz wzrost spożycia ogółem o 5,1 proc.

Wpływy z podatków osiągną 228,2 mld zł i będą nominalnie wyższe o 11 proc. od dochodów uzyskanych w roku 2007. Dochody z podatku VAT mają wynieść 111,7 mld zł, czyli o 13,9 proc. więcej niż w bieżącym roku.

Projekt uwzględnia m.in. dalsze obniżenie składki rentowej; waloryzację kwot progów podatkowych, kosztów uzyskania przychodu i tzw. kwoty wolnej w podatku dochodowym od osób fizycznych; podwyższenie ulgi podatkowej dla osób posiadających dzieci oraz podwyższenie podatku akcyzowego na wyroby tytoniowe. Zgodnie z przepisami o uldze prorodzinnej, osoby mające dzieci będą mogły odliczyć od podatku 1145 zł na każde dziecko. Będzie to obowiązywać w rozliczeniu podatkowym za 2007 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Polecane