Rząd przyjął projekt noweli ustaw z zakresu ubezpieczeń

17-04-2007, 16:44

Rząd przyjął we wtorek projekt nowelizacji ustaw z  zakresu ubezpieczeń, które mają zwiększyć ochronę osób poszkodowanych w  wypadkach komunikacyjnych - poinformowało w komunikacie Centrum Informacyjne Rządu (CIR).

Nowe przepisy mają też umożliwić, w niektórych sytuacjach, uzyskanie odszkodowania za szkody wyrządzone przez niezidentyfikowanego sprawcę.

Chodzi o nowelizację ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, o Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych oraz ustawy o działalności ubezpieczeniowej.

Zgodnie z wymogami unijnymi, rząd określił nowe wysokości minimalnych kwot gwarancyjnych (suma, poniżej której nie może zostać określona odpowiedzialność ubezpieczyciela w ubezpieczeniach majątkowych) w obowiązkowym ubezpieczeniu komunikacyjnym OC.

Jak podano w komunikacie CIR, w przypadku szkód doznanych przez osobę będzie to 1 mln euro na poszkodowanego lub 5 mln euro na jedno zdarzenie, niezależnie od liczby poszkodowanych. W przypadku uszkodzeń mienia będzie to 1 mln euro na jedno zdarzenie, niezależnie od liczby poszkodowanych.

Według CIR, obecnie minimalne stawki gwarancyjne są aż trzykrotnie niższe. Dlatego Polska wystąpi do Komisji Europejskiej o możliwość wprowadzenia pięcioletniego okresu przejściowego okresu przejściowego, czyli do 2012 r. Jest to najdłuższy okres przejściowy przewidziany w prawie UE.

Rząd proponuje, by do 10 grudnia 2009 r. obowiązywały jeszcze obecne stawki, natomiast od 11 grudnia 2009 r. do 10 czerwca 2012 r. sumy gwarancyjne były podwyższone do połowy wysokości przewidzianych dyrektywą unijną.

Analogiczne rozwiązania mają obowiązywać w odniesieniu do obowiązkowych ubezpieczeń OC rolników, obejmujących szkody powstałe w związku z ruchem pojazdów wolnobieżnych, używanych w gospodarstwie rolnym.

Zgodnie z propozycją rządu, szkody wyrządzone przez pojazdy pozbawione tablic rejestracyjnych (lub wyposażone w fałszywe tablice) będą traktowane tak, jakby pojazdy te były zarejestrowane w państwie, w którym wypadek się zdarzył.

Za szkody te powinien odpowiadać fundusz gwarancyjny nawet wówczas, gdy posiadacz pojazdu nie zawarł obowiązkowego ubezpieczenia OC. W Polsce jest to Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny.

Wprowadzono również przepisy, dotyczące powinności zakładów ubezpieczeniowych w zakresie odpowiedzialności cywilnej za szkody komunikacyjne. Organ nadzoru będzie mógł nałożyć karę finansową na zakład ubezpieczeń, gdy nie zaspokoi on roszczeń klienta, posiadacza polisy OC.

Nowe rozwiązania dotyczą również procedur zaspokajania przez Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych roszczeń posiadaczy polisy OC. Będą one analogiczne jak w przypadku zakładów ubezpieczeń. Niedopełnienie obowiązków dotyczących likwidacji szkód przez Biuro będzie skutkować karą pieniężną, nakładaną przez ministra finansów. Wpływy z niej będą stanowić dochód budżetu państwa. (PAP)

© ℗

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Rząd przyjął projekt noweli ustaw z zakresu ubezpieczeń