Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 23-05-2006, 15:45

Bezwzględne egzekwowanie zakazów stadionowych, obowiązek sprzedawania imiennych biletów wstępu na mecze i imprezy masowe, a także numerowanie miejsc na stadionie - zakłada przyjęty we wtorek przez rząd projekt nowelizacji ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych.

Bezwzględne egzekwowanie zakazów stadionowych, obowiązek sprzedawania imiennych biletów wstępu na mecze i imprezy masowe, a także numerowanie miejsc na stadionie - zakłada przyjęty we wtorek przez rząd projekt nowelizacji ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych.

Jak powiedział premier Kazimierz Marcinkiewicz, projekt ten ma być traktowany priorytetowo w trakcie prac parlamentarnych. "Chcemy, by parlament zajął się tym jak najszybciej i by nowy sezon imprez masowych mógł być już rozpoczynany przy funkcjonowaniu nowej ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych" - podkreślił po posiedzeniu rządu.  

Projekt - jak przypomniał premier - wprowadza m.in. obowiązek pełnej identyfikacji kibiców w trakcie imprez masowych o podwyższonym ryzyku oraz kary za łamanie przepisów.

Wobec osób objętych zakazem stadionowym - czyli zakazem uczestnictwa w imprezach sportowych, np. za wszczynanie burd - ma zostać też wprowadzony obowiązek meldowania się w komendzie policji w dniu meczu. Jeżeli taka osoba wejdzie na stadion, narazi się na sankcje karne.

Organizatorzy imprez masowych będą mieli również - zgodnie z zapisami projektu - obowiązek monitorowania meczu z kamer stadionowych i wprowadzenia numerowanych miejsc siedzących, a także identyfikatorów i imiennych biletów wstępu na mecze.

W projekcie znalazł się także zapis dotyczący odpowiedzialności za prowadzenie imprezy sportowej, który odnosi się do spikerów stadionowych, którzy - jak podkreślono - "współtworzą atmosferę widowiska sportowego i mają znaczny wpływ na poziom emocji wśród widzów".

Projekt powstał po konsultacjach z Ministerstwem Sprawiedliwości, Ministerstwem Sportu, a także Polskim Związkiem Piłki Nożnej i Ekstraklasą.  

Podczas zamieszek, do których doszło w Warszawie dwa tygodnie temu po meczu Legii z Wisłą Kraków, policja zatrzymała 231 osób, w tym 12 nieletnich. Do zamieszek doszło, gdy grupa ok. 600 kibiców próbowała wedrzeć się na stadion bez biletów, a także po meczu na Pl. Zamkowym, gdy pijani chuligani próbowali wedrzeć się siłą do sklepu monopolowego. Pseudokibice zdewastowali ogródki przyrestauracyjne, rzucali kostką brukową i krzesłami w kierunku próbujących ich powstrzymać policjantów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane