Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o kontraktach pielęgniarek i położnych

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 22-11-2005, 20:20

Rząd przyjął we wtorek projekt nowelizacji ustawy o zawodach pielęgniarki i położnej, który umożliwi od stycznia 2006 r. wykonywanie indywidualnych praktyk pielęgniarek i położnych w zakładach opieki zdrowotnej na dotychczasowych zasadach - poinformowało PAP we wtorek Centrum Informacyjne Rządu.

Rząd przyjął we wtorek projekt nowelizacji ustawy o zawodach pielęgniarki i położnej, który umożliwi od stycznia 2006 r. wykonywanie indywidualnych praktyk pielęgniarek i położnych w zakładach opieki zdrowotnej na dotychczasowych zasadach - poinformowało PAP we wtorek Centrum Informacyjne Rządu.

    W projekcie uchyla się wprowadzony w poprzedniej nowelizacji i mający obowiązywać od 2006 r. zakaz wykonywania praktyk pielęgniarek i położnych w ZOZ-ach na podstawie umów cywilnoprawnych tzw. kontraktach.

    Jak czytamy w komunikacie CIR, wejście zakazu w życie w wielu przypadkach mogło doprowadzić do pogorszenia sytuacji finansowej ZOZ-ów oraz pielęgniarek i położnych prowadzących praktyki, przez narzucenie konieczności zawierania z tą grupą zawodową droższych dla pracodawców umów o pracę i ograniczenie elastyczności wyboru formy zatrudnienia.

    Uchylenie zakazu dotyczy wszystkich rodzajów ZOZ-ów publicznych i niepublicznych, zarówno szpitali, zakładów opiekuńczo-leczniczych i pielęgnacyjno-opiekuńczych, jak i żłobków, przychodni, ośrodków zdrowia, poradni, medycznych laboratoriów diagnostycznych, pracowni protetyki stomatologicznej i ortodoncji oraz zakładów rehabilitacji leczniczej.

    Uchylany przepis został także zakwestionowany przez Rzecznika Praw Obywatelskich, który skierował do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o stwierdzenie jego niezgodności z przepisami Konstytucji RP. Przyjęty projekt zawiera regulacje uchylające przepisy kwestionowane przez RPO.

    Według Ministra Zdrowia Zbigniewa Religi, "dobrze się stało, że rząd przyjął nowelizację, która pozwoli utrzymać zatrudnianie pielęgniarek i położnych na kontraktach". "Jest duża liczba pielęgniarek i położnych, ok. 20 tys., które straciłyby pracę, gdyby wszedł zakaz zatrudniania ich na kontraktach" - powiedział minister PAP.

    Zdaniem szefowej Naczelnej Izby Pielęgniarek i Położnych Elżbiety Buczkowskiej, "w szpitalach pielęgniarki nie powinny być zatrudniane na kontraktach, ponieważ wówczas nie są respektowane normy zatrudnienia, nie ma określonych procedur pielęgniarskich, co może zagrażać bezpieczeństwu pacjentów". Natomiast zatrudnianie pielęgniarek na kontraktach to dobre rozwiązanie w podstawowej opiece zdrowotnej - powiedziała PAP Buczkowska.

    Minister Religa w rozmowie z PAP zapowiedział też, że do 10 grudnia zostanie podjęta decyzja, czy polski rząd zaskarży do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości unijne dyrektywy, dotyczące zasad uznawania w Unii Europejskiej kwalifikacji zawodowych polskich pielęgniarek, czy będzie je negocjował. Dodał, że potrzebne jest najpierw "wysondowanie, czy w komisji europejskiej istnieje chęć negocjacji w tej sprawie", więc decyzja zostanie podjęta po konsultacjach w Brukseli.

    Religa wyjaśnił, że 14 grudnia upływa termin przedstawienia przez Polskę stanowiska w tej sprawie w Brukseli.

    Zgodnie z dyrektywami UE, kwalifikacje absolwentek polskich 5-letnich liceów medycznych nie są uznawane w UE, chyba że ukończą one studia uzupełniające (są one płatne). Absolwentki szkół pomaturalnych muszą natomiast wykazać się co najmniej 5-letnim doświadczeniem, zdobytym w ciągu 7 lat poprzedzających wyjazd do innego kraju. To - według pielęgniarek - mimo podobnego systemu kształcenia, najdłuższy okres w porównaniu z innymi krajami UE.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane