Rząd przyjął projekt ustawy dot. kontraktów długoterminowych

(Marek Druś)
11-12-2006, 19:17

Efektem wdrożenia programu pomocy publicznej dla wytwórców energii będzie szybszy rozwój konkurencyjnego rynku, twierdzi rząd.

Program pomocy publicznej dla wytwórców energii elektrycznej, którzy zdecydują się rozwiązać tzw. kontrakty długoterminowe (KDT) na sprzedaż energii, zakłada projekt ustawy przyjętej w poniedziałek przez rząd - poinformowało w komunikacie Centrum Informacyjne Rządu (CIR).

Jak wyjaśniło CIR, głównym efektem wdrożenia "ustawy o zasadach pokrywania kosztów powstałych u wytwórców w związku z przedterminowym rozwiązaniem umów długoterminowych sprzedaży mocy i energii elektrycznej", będzie szybszy rozwój konkurencyjnego rynku energii elektrycznej.

KDT to kontrakty na zakup energii, zawierane w latach 90. między Polskimi Sieciami Elektroenergetycznymi (PSE) a elektrowniami, które w ten sposób zabezpieczały kredyty zaciągnięte na inwestycje. KDT gwarantują elektrowniom stałe, wysokie ceny sprzedaży energii.

Rozwiązanie KDT to jeden z warunków stworzenia w Polsce wolnego rynku energetycznego.

Wprowadzenie nowej ustawy - jak informuje CIR - zmniejszy też ryzyko związane z trwającym postępowaniem Komisji Europejskiej w sprawie KDT jako niedozwolonej pomocy publicznej.

Postępowanie takie wszczęto w KE w listopadzie 2005 r. wobec przyjętego uprzednio przez polski rząd i przesłanego do akceptacji Brukseli programu pomocowego dla wytwórców energii ponoszących koszty z tytułu przedterminowego rozwiązywania KDT. Przyjęty w poniedziałek przez Radę Ministrów projekt ustawy stanowi zmianę tego programu.

Projekt przewiduje, iż elektrownie, które zdecydują się rozwiązać KDT na podstawie dobrowolnych umów, otrzymają prawo do pokrywania tzw. kosztów osieroconych. Chodzi o nakłady inwestycyjne na budowę lub modernizację elektrowni, które nie zostaną pokryte przychodami po rozwiązaniu KDT.

Środki na finansowanie kosztów osieroconych pozyskiwane będą z opłaty za udostępnienie krajowego systemu elektroenergetycznego. Maksymalna wysokość kosztów osieroconych dla wszystkich wytwórców energii, których dotyczą KDT, wynosi ok. 11,5 mld zł.

W projekcie przewidziano, że gromadzeniem środków na pokrycie kosztów osieroconych, ich zarządzaniem i przekazywaniem elektrowniom zajmie się spółka Zarządca Rozliczeń SA, kontrolowana przez ministrów gospodarki, finansów i Skarbu Państwa.

Projekt ustawy stanowi element realizacji "Programu dla elektroenergetyki". Jego celem ma być m.in. obniżenie kosztów wytwarzania, przesyłania i dystrybucji energii, a także niezawodność dostaw.

(PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Marek Druś)

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Rząd przyjął projekt ustawy dot. kontraktów długoterminowych