Rząd przyjął projekt ustawy o biopaliwach, która ma wejść w życie 1 stycznia

Internet Securities
20-06-2006, 15:46

Rząd przyjął we wtorek projekt ustawy o biokomponentach i biopaliwach ciekłych, który przewiduje wprowadzenie w paliwach ciekłych do 5% biokomponentów oraz możliwość wyboru paliwa klasycznego lub biopaliwa. Premier Kazimierz Marcinkiewicz liczy, że ustawa zacznie obowiązywać od początku przyszłego roku.

Rząd przyjął we wtorek projekt ustawy o biokomponentach i biopaliwach ciekłych, który przewiduje wprowadzenie w paliwach ciekłych do 5% biokomponentów oraz możliwość wyboru paliwa klasycznego lub biopaliwa. Premier Kazimierz Marcinkiewicz liczy, że ustawa zacznie obowiązywać od początku przyszłego roku.

Rząd przyjął też projekt ustawy o systemie monitorowania i kontrolowania jakości paliw.

„Chcielibyśmy, by ustawa ta weszła w życie od 1 stycznia 2007 roku. Wiemy, że parlament jest w stanie uchwalić w takim czasie tę ustawę. Już trzy projekty ustaw poselskich znajdują się w Sejmie. Jesteśmy przekonani, że nasz projekt jest najdokładniejszy i w związku z tym najlepszy” – powiedział Marcinkiewicz podczas konferencji prasowej po posiedzeniu Rady Ministrów.

Wbrew wcześniejszym zapowiedziom części mediów, ustawa nie wprowadza obowiązku dodawania biokomponentów do paliw.

„Biopaliwa będą musiały być oznakowane, jest opisane, w jaki sposób, tak, żeby każdy kierowca mógł dokonać wyboru, czy chce korzystać z biopaliwa czy też z paliwa nie zawierającego biokomponentów” – powiedział premier.

Producenci biopaliw będą musieli znaleźć się w odpowiednim rejestrze. Rząd wprowadza też szereg zapisów dotyczących nadzoru nad producentami paliw.

„Te zapisy, które znalazły się w ustawie zabezpieczają nas wszystkich przed zalewem biopaliw spoza wiedzy i władzy państwowej” – zapewnił Marcinkiewicz.

Zamiar produkcji biokomponentów deklarowało ostatnio wiele spółek giełdowych, m.in. firmy z grup PKN Orlen i Grupy Lotos, Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG), Zakłady Azotowe Puławy i Elstar Oils

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Internet Securities

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Rząd przyjął projekt ustawy o biopaliwach, która ma wejść w życie 1 stycznia