Rząd przyjął projekt ustawy o dodatku dla emerytów i rencistów

opublikowano: 23-01-2007, 15:21

Zgodnie z projektem, emeryci i renciści, których dochód nie przekracza 1200 zł brutto, otrzymają w tym roku jednorazowy dodatek pieniężny, który będzie wynosił od 150 do 330 zł.

Na wtorkowym posiedzeniu Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o dodatku pieniężnym dla niektórych emerytów, rencistów i osób pobierających świadczenie przedemerytalne albo zasiłek przedemerytalny, poinformowało Centrum Informacyjne Rządu (CIR) w komunikacie. Dodatek ten oznacza obciążenie dla budżetu państwa w wysokości 1,7 mld zł.

Zgodnie z projektem, emeryci i renciści, których dochód nie przekracza 1200 zł brutto, otrzymają w tym roku jednorazowy dodatek pieniężny, który będzie wynosił od 150 do 330 zł.

Według szacunków Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej (MPiPS), dodatek pieniężny otrzyma ponad 6,5 mln osób. Pieniądze na ten cel w wysokości 1,7 mld zł są zabezpieczone w tegorocznej ustawie budżetowej.

„Świadczenie takie przyznawane jest w latach, kiedy renty i emerytury nie są waloryzowane” – napisano w komunikacie CIR.

Do dochodu będzie wliczana emerytura lub renta, łącznie z dodatkami pielęgnacyjnymi, innymi dodatkami lub świadczeniami pieniężnymi, wypłacanymi przez instytucje emerytalno-rentowe, np. ZUS, KRUS.

„Dodatki stanowią istotną część dochodu emeryta lub rencisty, dlatego należy je uwzględniać przy ustalaniu prawa do dodatku pieniężnego i jego wysokości. Dzięki tym przepisom będzie można przyznawać prawo do dodatku z urzędu, co oznacza, że emeryt lub rencista nie będzie już musiał składać wniosku o to świadczenie i innych dokumentów”. (ISB)

dag/tom

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane