Rząd przyjął projekt ustawy o polityce rozwoju

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 30-08-2006, 13:41

Koordynacja rządowej i regionalnej polityki rozwoju oraz ułatwienia w realizacji programów współfinansowanych z UE w latach 2007-2013, to główne założenia przyjętego przez rząd projektu ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju.

Koordynacja rządowej i regionalnej polityki rozwoju oraz ułatwienia w realizacji programów współfinansowanych z UE w latach 2007-2013, to główne założenia przyjętego przez rząd projektu ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju.

"Projekt jest pierwszym kompleksowym rozwiązaniem dotyczącym prowadzenia polityki rozwoju. Odnosi się do wszystkich podmiotów realizujących tę politykę i wszystkich źródeł jej finansowania" - powiedziała na środowej konferencji prasowej minister rozwoju Grażyna Gęsicka. Rząd przyjął projekt we wtorek.

Dodała, że projekt określa tryb współpracy między gminami, województwami i resortami.

Minister zapowiedziała też uproszczenie procedur wykorzystania środków unijnych. W latach 2007-2013 Polska ma otrzymać ok. 59,5 mld euro z funduszy UE.

Według niej, w latach 2007-2013 "procedury wykorzystania środków na projekty krajowe będą takie same, jak na unijne. Nie będzie tak, że obowiązuje z jednej strony jakaś nieprawdopodobnie skomplikowana procedura aplikowania i rozliczania, a środki krajowe są uzyskiwane bez większych kłopotów" - powiedziała PAP Gęsicka.

Obecnie kwestie polityki regionalne reguluje ustawa z kwietnia 2004 r. o Narodowym Planie Rozwoju, który okazał się nie dość elastyczny dla wdrażania funduszy UE. Dlatego NPR zostanie ograniczony do lat 2004-2006.

Zgodnie z projektem ustawy, polityka rozwoju ma być określana w strategiach rozwoju (Strategia Rozwoju Kraju, strategie sektorowe na szczeblu centralnym oraz odrębne strategie rozwoju województw), a następnie uszczegółowiona w tzw. programach operacyjnych.

Minister rozwoju regionalnego ma sprawdzać zgodność poszczególnych strategii ze Strategią Rozwoju Kraju.

W projekcie ustawy zapisano także, że podmiot spoza sektora finansów publicznych, który "rażąco naruszył umowę dotyczącą gospodarowania środkami publicznymi", nie może otrzymać dofinansowania przez 3 lata. Projekt zakłada także indywidualną odpowiedzialność zawodową i karną wójtów i burmistrzów za poszczególne projekty.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Rząd przyjął projekt ustawy o polityce rozwoju