Rząd przyjął projekt ustawy o wspieraniu rozwoju obszarów wiejskich

(Tadeusz Stasiuk)
05-12-2006, 17:17

Sposób wydatkowania środków UE na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich w latach 2007-13 - zakłada projekt ustawy przyjęty przez Radę Ministrów.

Sposób wydatkowania unijnych pieniędzy z Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich w latach 2007-2013 - zakłada projekt ustawy o wspieraniu rozwoju obszarów wiejskich, który we wtorek przyjęła Rada Ministrów.

Projektowana ustawa powstała w związku z uchwaleniem przez Unię Europejską nowej perspektywy finansowej na lata 2007-2013; KE przyjęła także nowe uregulowanie dotyczące wsparcia obszarów wiejskich, które muszą znaleźć odzwierciedlenie w krajowych przepisach.

Komisja Europejska przyznała Polsce do wykorzystania w ramach Europejskiego Funduszu Rolnego na najbliższe 7 lat 13ámld 230 mln euro. Krajowe dofinansowanie wyniesie w tym okresie ok. 4 mld euro. Łącznie na rzecz rozwoju obszarów wiejskim będzie mogło być wydatkowane 17ámld 230 mln euro.

Polskimi instytucjami odpowiedzialnymi za przekazywanie środków z UE będą: minister rolnictwa, który będzie pełnił, tak jak dotychczas, rolę zarządzającą oraz Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) jako agencja płatnicza. Nowe przepisy regulują, że niektóre zadania zostaną przekazane samorządom wojewódzkim lub Agencji Rynku Rolnego (ARR).

Projekt ustawy przewiduje, że środki finansowe zostaną przeznaczone m.in. na modernizację gospodarstw rolnych, renty strukturalne, szkolenia zawodowe dla osób zatrudnionych w rolnictwie i leśnictwie, tworzenie i rozwój mikroprzedsiębiorstw, a także na wsparcie obszarów o niekorzystnych warunkach gospodarowania.

Ponadto projekt ten wprowadza możliwość tzw. "nadkontraktacji", czyli zawierania umów z beneficjentami powyżej dostępnego limitu środków. Minister rolnictwa, w porozumieniu z szefem resortu finansów, będzie mógł wyrazić zgodę na przyznanie większej pomocy, nie przekraczającej jednak 10 proc. limitu. przyznanych środków. (PAP)

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Tadeusz Stasiuk)

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Kariera / Rząd przyjął projekt ustawy o wspieraniu rozwoju obszarów wiejskich