Rząd przyjął strategię przechodzenia z telewizji analogowej na cyfrową

Polska Agencja Prasowa SA
04-05-2005, 20:41

Rada Ministrów zaakceptowała w środę strategię zastąpienia naziemnej telewizji analogowej - telewizją cyfrową. Ma to nastąpić do końca 2014 r.

Rada Ministrów zaakceptowała w środę strategię zastąpienia naziemnej telewizji analogowej - telewizją cyfrową. Ma to nastąpić do końca 2014 r.

"Przejście z techniki analogowej na cyfrową będzie rewolucyjną zmianą w dziedzinie mediów elektronicznych. Wprowadzenie technologii cyfrowej w radiu i telewizji jest istotnym krokiem w tworzeniu społeczeństwa informacyjnego" - podkreślono w komunikacie po posiedzeniu rządu.

Konieczność wprowadzenia strategii wynika m.in. z potrzeby określenia warunków transformacji analogowo-cyfrowej. Ma to pozwolić przede wszystkim podmiotom gospodarczym na przygotowanie sposobów harmonijnego przejścia na nadawanie cyfrowe.

Podstawę do przyjętej w środę strategii są założenia zaaprobowane przez rząd 27 kwietnia 2004 r. Transformacja ma trwać 10 lat, co oznacza, że w 2014 r. naziemna telewizja analogowa ma zostać ostatecznie zastąpiona telewizją cyfrową.

Autorzy strategii podkreślają, że koszty transformacji analogowo-cyfrowej będą dość wysokie, zarówno dla dostawców, jak i odbiorców tych usług. Dlatego rząd uznał, że celowe będzie rozważenie możliwości "interwencji państwa, polegającej na łagodzeniu skutków" tego procesu.

"Z uwagi na obecną sytuację społeczno-ekonomiczną należy szukać rozwiązań, które spowodują w dużej części samofinansowanie się projektu. Sam fakt przejścia z analogowej na cyfrową technikę rozpowszechniania i rozprowadzania sygnału nie stanowi dostatecznej zachęty dla odbiorcy do ponoszenia kosztów zakupu odpowiednich urządzeń końcowych (dekoderów - STB, odbiorników zintegrowanych itd.)" - czytamy w komunikacie.

Dlatego harmonogram wprowadzania strategii przewiduje m.in. opracowanie założeń dotyczących pomocy dla odbiorców telewizji cyfrowej. Mają one zostać zaprezentowane Radzie Ministrów w ciągu sześciu miesięcy.

Przejście z nadawania analogowego na cyfrowe wiąże się m.in. z ustaleniami planu działania "eEurope 2005 - społeczeństwo informacyjne dla wszystkich", przedstawionego przez Komisję Europejską podczas szczytu Unii w Sewilli w 2002 r.

W dokumencie podkreślono w szczególności konieczność zapewnienia przez państwa członkowskie przejrzystości warunków przejścia z nadawania analogowego na cyfrowe i zobowiązano je m.in. do przedstawienia harmonogramu zmian, określenia warunków rynkowych, a także, o ile to możliwe, daty zaprzestania nadawania telewizji naziemnej w standardzie analogowym.

Obecnie programy telewizji publicznej (wraz z oddziałami regionalnymi) i dwóch ogólnopolskich stacji komercyjnych widzowie w kraju mogą odbierać za pośrednictwem sygnału naziemnego, analogowego.

Telewizje, które dysponują nowoczesnym sprzętem, są przygotowane do nadawania cyfrowego zapewniającego m.in. lepszą jakość programów. Jednak sygnał telewizyjny nadawany jest za pośrednictwem naziemnych przekaźników, a zdecydowana większość Polaków ma odbiorniki telewizyjne analogowe. Przejście na system cyfrowy wymaga zmiany infrastruktury, zarówno związanej z emisją sygnału, jak i odbiorników, za pomocą których taki sygnał może być odbierany.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Rząd przyjął strategię przechodzenia z telewizji analogowej na cyfrową