Rząd przyjął założenia projektu ustawy budżetowej na przyszły rok

opublikowano: 09-06-2004, 15:12

Przyjęte przez rząd założenia projektu ustawy budżetowej na przyszły rok przewidują pięcioprocentowy wzrost dochodu narodowego, inflację na poziomie 2,8 procent, deficyt budżetowy na poziomie 38,8 miliarda złotych, oraz spadek bezrobocia do 17,9 procent.

Według ministra finansów, Andrzeja Raczki w 2005 roku nastąpi także duży wzrost inwestycji w naszym kraju. Szef resortu finansów powiedział, że projekt przyszłorocznego budżetu opiera się na pozytywnym scenariuszu, który zakłada uspokojenie sceny politycznej w Polsce. Drugi istotny czynnik to sytuacja na rynku ropy.

Resort zakłada, że ceny tego paliwa będą mniejsze niż 40 dolarów za baryłkę. Pytany o wielkość deficytu budżetowego w przyszłym roku minister powiedział, że może on być mniejszy niż zakładano i wynieść 35 miliardów, ale pod warunkiem, że parlament uchwali ustawy z pakietu wicepremiera Jerzego Hausnera.

Tak radzi też wielu analityków, którzy ostro krytykują przyszłoroczne założenia budżetowe. O dokumencie mówią, że jest mało ambitny, przesuwa istotne problemy w czasie i nie wprowadza reformy finansów publicznych, co w przyszłości może grozić kryzysem. Minister Andrzej Raczko nie zgadza się z tymi zarzutami.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Rząd przyjął założenia projektu ustawy budżetowej na przyszły rok