Rząd przyjął obniżkę PIT do 17 proc.

opublikowano: 15-07-2019, 22:00

Już od 1 października stawka podatku PIT ma spaść z 18 proc. do 17 proc. Wzrosną też pracownicze koszty uzyskania przychodów. Skorzystać ma 25 mln osób.

Rada Ministrów przyjęła we wtorek projekt nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, realizujący zapowiedź obniżki podatku o jeden punkt procentowy (z 18 do 17 proc.). Projektem szybko zajmie się teraz Sejm. 

Tadeusz Kościński, nowy wiceminister finansów od systemu podatkowego,
zdecydowanie wziął się do realizacji zapowiedzi wchodzących w skład tzw. piątki
Kaczyńskiego
Zobacz więcej

OSTRY START:

Tadeusz Kościński, nowy wiceminister finansów od systemu podatkowego, zdecydowanie wziął się do realizacji zapowiedzi wchodzących w skład tzw. piątki Kaczyńskiego Fot. Marek Wiśniewski

Koszty w dół

Z komunikatu Centrum Informacyjnego Rządu wynika, że już od października 2019 r. nowe przepisy mogą wejść w życie. Przychody do rocznego pułapu 85,5 tys. zł obejmie podatek 17-procentowy, a nie jak obecnie 18-procentowy. Nadwyżka zarobków ponad pułap 85,5 tys. zł nadal będzie obciążona stawką 32 proc. MF oszacowało, że roczny koszt obniżki PIT do 17 proc. dla finansów publicznych wyniesie około 6,3 mld zł (po połowie dla budżetu państwa i samorządów terytorialnych). Drugą ważną zmianą jest podniesienie zryczałtowanych kosztów uzyskania przychodów dla pracownika etatowego z obecnych 1,3 tys. zł rocznie do kwoty 3 tys. zł. (dla wieloetatowców do maksymalnie 4,5 tys. zł). Roczny koszt tej propozycji dla finansów publicznych ma wynosić około 3,4 mld zł. To oznacza, że obie zmiany, tj. obniżka stawki PIT oraz wzrost kosztów pracowniczych, obciążą finanse publiczne na prawie 10 mld zł rocznie. MF w ocenie skutków regulacji podaje, że ich koszt w ciągu 10 lat sięgnie 100 mld zł.

„Celem tych zmian jest sprawiedliwe obniżenie obciążeń podatkowych dla wszystkich podatników oraz pozostawienie do ich dyspozycji większej ilości środków pieniężnych. Beneficjentami będzie około 25 mln podatników. Reforma ta stanowi kolejny krok w kierunku zmniejszenia klina podatkowego (różnicy między tym, co pracownik dostaje „na rękę”, a kwotą, którą na jego zatrudnienie wydaje firma)” — czytamy w uzasadnieniu.

1cae78be-dad3-11e9-8a34-2a2ae2dbcce4
Polityka gospodarcza
Nie uciekniesz przed skutkami polityki gospodarczej. Zapisz się na nasz newsletter, by nie przegapić newsów, analiz i komentarzy. Zamieniamy słowa polityków na pieniądze
ZAPISZ MNIE
Polityka gospodarcza
autor: Marcin Goralewski
Wysyłany raz w tygodniu
Marcin Goralewski
Nie uciekniesz przed skutkami polityki gospodarczej. Zapisz się na nasz newsletter, by nie przegapić newsów, analiz i komentarzy. Zamieniamy słowa polityków na pieniądze
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.

Powołując się na OECD, resort finansów podaje, że klin podatkowy w Polsce wynosi 36 proc. kosztów pracy (dla przykładu w Chile 7 proc., w Nowej Zelandii 18 proc., w Niemczech 50 proc., w Belgii 54 proc.).

Konsultacje zbędne

Proponowane zmiany mają więc przysporzyć podatnikom konkretnych korzyści finansowych. Jakich? MF szacuje, że osoba mająca 2,2 tys. zł brutto miesięcznie (minimalne wynagrodzenie) zyska rocznie 472 zł, natomiast osoba zarabiająca 4,7 tys. zł miesięcznie (przeciętne wynagrodzenie) zaoszczędzi rocznie 732 zł. Ministerstwo tłumaczy, że projekt nie był poddany konsultacjom publicznym, ponieważ jest korzystny dla podatników.

„Nie generuje też po stronie przedsiębiorców ponadstandardowych wydatków. Ograniczają się one wyłącznie do dostosowania systemów księgowo-płacowych” — pisze MF.

Prof. Stanisław Gomułka, główny ekonomista Business Centre Club, pozytywnie ocenia propozycje resortu finansów.

— Niewątpliwie redukowanie klina podatkowego zasługuje na poparcie. Zawsze byłem zwolennikiem jak najmniejszego obciążenia pracy. Obniżanie wysokości podatku i zwiększanie kosztów uzyskania przychodu jest korzystne dla pracowników, zachęca ich do aktywności na rynku pracy i wyciąga z szarej strefy. Jednak wraz z  obniżaniem podatków i kosztów pracy powinno iść redukowanie wydatków publicznych. Tak się jednak nie dzieje i to jest groźne, ponieważ pogłębia deficyt finansów publicznych — mówi prof. Stanisław Gomułka.

3,4 mld zł Takie mają być roczne koszty dla finansów publicznych podniesienia kosztów uzyskania przychodów pracowniczych…

6,3 mld zł …a takie obniżki PIT z 18 do 17 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jarosław Królak

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu