Rząd rozdaje granty

MAG, PAP
opublikowano: 04-01-2012, 00:00

Trzech inwestorów, którzy obiecali pół miliarda złotych, dostało dotacje. Trzech jeszcze czeka

Rząd uchwalił wczoraj programy wieloletniego wsparcia dla trzech zagranicznych inwestorów. Granty dostaną TJX (właściciel sklepów TK Maxx, który we Wrocławiu buduje centrum dystrybucyjne na Europę), Pittsburgh Glass Works (fabryka szyb samochodowych w Środzie Śląskiej) oraz Samsung Electronics Poland Manufacturing (zakłady lodówek i pralek we Wronkach). Te firmy obiecują łącznie 558,1 mln zł inwestycji i 1400 miejsc pracy.

— To optymistyczny sygnał dla zagranicznych inwestorów na początku roku. Na decyzję rządu czekają trzy kolejne projekty — komentuje Sławomir Majman, prezes Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych (PAIIZ).

W programie obrad Rady Ministrów znalazły się także granty dla firm: Mando (fabryka hamulców w Wałbrzychu), Capita (centrum usług w Krakowie) i Ronal (fabryka felg w Wałbrzychu). Wczoraj rząd przerwał obrady i zapowiedział, że będzie je kontynuować w środę.

Może być ciężko

Od wakacji o grancie rządowym decyduje minister gospodarki, a nie cały rząd. Zgoda Rady Ministrów jest konieczna, gdy firma ubiega się o więcej niż jedną formę wsparcia inwestycji, np. łączy grant ze zwolnieniami podatkowymi w specjalnej strefie ekonomicznej albo grantem unijnym. Wstępną zgodę na granty wydaje zespół ds. inwestycji zagranicznych.

Ostatnie spotkanie odbyło się w październiku. Obietnicę grantów dostały wtedy Ronal, Mando oraz sześć centrów badawczo-rozwojowych lub usługowych, m.in. Impel, State Street, Nokia Siemens Networks, Microsoft, Capita i Metro. Wszystkie projekty mają zaowocować stworzeniem 2,6 tys. miejsc pracy i inwestycjami za 800 mln zł. Eksperci ostrzegają, że choć informacja jest pozytywna, już niedługo klimat inwestycyjny może się pogorszyć.

— Komisja Europejska dąży do tego, by wsparcie unijne dostawały tylko małe i średnie firmy. To oznacza, że od 2013 r. zniknie program wspierania projektów o dużym znaczeniu dla gospodarki, z którego dziś korzysta wielu inwestorów. Stanowisko Polski jest inne, ale jeśli nie uda się przekonać do niego Brukseli, granty rządowe i specjalne strefy ekonomiczne pozostaną jedyną formą wsparcia. Wówczas obecny budżet — 727 mln zł do 2020 r. — szybko się wyczerpie — przewiduje Łukasz Karpiesiuk z kancelarii Baker & McKenzie.

Za co granty

TJX European Distribution wyda na wrocławskie centrum operacyjne 71,3 mln zł i stworzy tysiąc miejsc pracy. Centrum przejmie działalność prowadzoną w punktach handlowych w Europie (poza Wielką Brytanią i Irlandią). Grant rządowy wyniesie 3,2 mln zł. Amerykański inwestor korzysta też ze zwolnień podatkowych w Wałbrzyskiej SSE.

Firma może obniżyć deklarowane zatrudnienie o 10 proc., a wartość inwestycji o 15 proc. Rząd zmniejszy wtedy wysokość wsparcia. Pittsburgh Glass Works buduje fabrykę za 204,4 mln zł, w której zatrudni 151 osób. Rząd wesprze ten projekt grantem wysokości 3,5 mln zł.

Amerykanie skorzystają też ze zwolnień podatkowych w Legnickiej SSE. Samsung Electronics Poland Manufacturing rozbudowuje linie produkcyjne kupione od Amiki i zbuduje linie do produkcji lodówek typu side-by-side. Samsung zamierza wydać 282,4 mln zł i stworzyć 250 miejsc pracy.

Rządowy grant sięgnie 7,8 mln zł. Firma otrzymała już na ten projekt 65 mln zł dotacji w ramach programu wspierania inwestycji o dużym znaczeniu dla gospodarki.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MAG, PAP

Polecane