Rząd rozpoczął dyskusję nad założeniami budżetu na 2005 rok

08-06-2004, 18:58

Rząd rozpoczął dyskusję nad założeniami do ustawy budżetowej na 2005 rok, z których wynika, że deficyt budżetowy w 2005 roku wyniesie 38,8 mld złotych - poinformował premier Marek Belka we wtorek po posiedzeniu rządu. Rząd zakłada, że średnioroczna inflacja wyniesie w 2005 roku 2,8 proc., a wzrost produktu krajowego brutto (PKB) - 5 proc.

Premier przewiduje też, że w tym roku złoty będzie się wzmacniał do końca roku. Ponadto - jego zdaniem - dług publiczny może w tym roku nie przekroczyć 55 proc. PKB.

Belka podkreślił, że utrzymanie 55-proc. progu zadłużenia publicznego wobec PKB związane jest także z dochodami z prywatyzacji. Najważniejszym elementem będzie tu prywatyzacja PKO BP.

Premier zaznaczył, że ministrowie ustalili 10 priorytetowych zadań rządu na najbliższy okres. Należą do nich m.in.: przygotowanie projektu budżetu na 2005 roku, projektu ustawy o świadczeniach zdrowotnych, projektu ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników, założeń do projektu ustawy o Narodowym Funduszu Stypendialnym, projektu ustawy o wspieraniu inicjatyw obywatelskich, a także nowelizacja ustawy o rehabilitacji.

"Założenia budżetowe dzisiaj omówiliśmy, ale jutro rano o godz. 8 zbieramy się ponownie, aby skończyć dyskusję" - powiedział Belka.

Minister finansów Andrzej Raczko podczas konferencji prasowej we wtorek po posiedzeniu rządu poinformował, że wydatki budżetu w 2005 roku wyniosą 207,2 mld zł i wzrosną o 3,7 proc. w porównaniu z 2004 rokiem.

Najistotniejszym powodem wzrostu wydatków jest składka wpłacana przez Polskę do Unii Europejskiej. Raczko poinformował, że wyniesie ona 14,9 mld zł, podczas gdy w 2004 roku Polska płaci składkę tylko za 7 miesięcy członkostwa, wysokości 9,5 mld zł.

Minister powiedział też że planowane dochody przyszłorocznego budżetu wyniosą 168,4 mld zł, co oznacza wzrost o 9 proc. w stosunku do tegorocznych 154,5 mld zł.

Raczko uważa, że założenie deficytu budżetowego na poziomie 38,8 mld złotych jest oparte na realnych wyliczeniach, przy założeniu pozytywnego scenariusza utrzymania kursu walutowego.

Według niego, średnioroczny kurs złotego wobec euro zakłada się na poziomie 4,68 zł euro, a wobec dolara - 3,82 zł.

Pytany o termin przekazania projektu ustawy budżetowej do Sejmu, Raczko poinformował, że rząd dotrzyma konstytucyjnego terminu przekazania projektu budżetu do 30 września.

awy/ lach/ pwd/ hes/

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Rząd rozpoczął dyskusję nad założeniami budżetu na 2005 rok