Rząd skieruje do ratyfikacji umowę w sprawie drogi w Euroregionie Nysa

22-10-2004, 13:31

Sejm przyjął w piątek informację rządu dotyczącą ratyfikacji umowy zawartej przez Polskę, Czechy i Niemcy w sprawie drogi w Euroregionie Nysa. W informacji rząd zawiadomił parlament, że zamierza skierować tę umowę do ratyfikacji przez prezydenta, bez zgody wyrażonej w ustawie.

Komisja spraw zagranicznych wniosła o przyjęcie informacji rządu bez zastrzeżeń. Jednak Sejm głosował nad wnioskiem mniejszości, w myśl którego Izba miałaby wyrazić negatywną opinię co do zasadności tego trybu ratyfikacji. Wniosek odrzucono - za wnioskiem głosowało 155 osób, przeciw 241, wstrzymały się trzy osoby.

Umowa dotyczy budowy drogi w obszarze między miastami Zittau w Niemczech, Bogatynia w Polsce i Hradek nad Nisou w Czechach, przebiegającej przez terytorium Polski. Polski odcinek tej drogi ma długość 4,6 km.

Sejm 8 października podjął uchwałę wzywającą polski rząd do uchylenia umowy w sprawie budowy drogi w Euroregionie Nysa. Za przyjęciem uchwały głosowało wówczas 213 posłów, przeciw było 191, czterech wstrzymało się od głosu.

W czwartek 21 października wiceminister infrastruktury Witold Górski poinformował posłów, że rząd zamierza kontynuować proces ratyfikacji tej umowy przez prezydenta. Dodał, że droga może zostać oddana do użytku w końcu 2007 r.

W trakcie prac parlamentarnych nad tą uchwałą przeciwnicy budowy tej drogi argumentowali między innymi, że ułatwi ona połączenie portów niemieckich z południem Europy, ze szkodą dla interesów portów polskich. Również w piątek przed głosowaniem posłowie zgłaszali wątpliwości i pytania w sprawie informacji rządu.

Odpowiadając na pytania, minister spraw zagranicznych Włodzimierz Cimoszewicz powiedział, że w trakcie prac rządu na ten temat ministrowie gospodarki i infrastruktury nie podzielali obaw co do negatywnego skutku budowy tej drogi dla polskich portów.

"Jeżeli ktoś chce transportować towary z Rostoku czy Hamburga na południe Europy, czy południowy wschód Europy, to ma do dyspozycji całą sieć autostrad niemieckich, austriackich, czeskich, węgierskich i może robić bez najmniejszych przeszkód" - powiedział Cimoszewicz. "Jest to inwestycja o kolosalnym znaczeniu lokalnym" - dodał.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Rząd skieruje do ratyfikacji umowę w sprawie drogi w Euroregionie Nysa