Rząd Szwajcarii zapowiada słaby pierwszy kwartał, ale wzrost PKB w 2021 roku

opublikowano: 11-03-2021, 11:31

Rząd Szwajcarii podtrzymał grudniową prognozę wzrostu gospodarczego w tym roku ostrzegając, że pierwszy kwartał będzie jeszcze słaby, informuje Reuters.

PKB Szwajcarii wzrośnie o 3 proc. w tym roku, choć prawdopodobnie spadnie „znacząco” w pierwszym kwartale przez ograniczenia wprowadzone w grudniu z powodu pandemii, ogłosił w czwartek Państwowy Sekretariat ds. Spraw Gospodarczych. Zaznaczył, że rozpoczęte już znoszenie ograniczeń powinno skutkować szybką poprawą sytuacji gospodarczej.

- Jeśli sytuacja epidemiczna pozwoli na dalsze stopniowe łagodzenie ograniczeń, jak to jest planowane, krajowa gospodarka powinna ozdrowieć bardzo szybko – poinformował rząd.

Liczy także na ożywienie globalne, które przełoży się na wzrost szwajcarskiego eksportu, a także zwiększenie inwestycji z zdolności produkcyjne.

Reuters przypomina, że w 2020 roku gospodarka Szwajcarii skurczyła się o 2,9 proc. Był to jej najgorszy rok od ponad 40 lat.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane