Rząd szykuje alternatywne rozwiązanie kryzysu na wschodniej granicy

DI, IAR
opublikowano: 27-01-2008, 20:19

Rząd szykuje alternatywne rozwiązanie kryzysu na  wschodniej granicy Polski - poinformował na zwołanym w Gdańsku briefingu premier Donald Tusk. Specjalny zespół, pracujący przy kancelarii premiera, od  kilkudziesięciu godzin zajmuje się też doraźnym odblokowaniem przynajmniej części przejść granicznych. Wieczorem zbierze się też w tej sprawie Sztab Kryzysowy.        

Premier wyraził przekonanie, że negocjacje z celnikami zostały potraktowane bardzo poważnie. Jak powiedział Donlad Tusk, rząd wyszedł naprzeciw ich oczekiwaniom i jest gotowy zwiększyć obiecane wcześniej podwyzki o blisko 100 procent -  z 245 do prawie 500 złotych. Rząd chce także - zgodnie z żądaniami celników - zrównać podwyżki do takich służb mundurowych jak Straż Graniczna.        

Rząd zobowiązał się też do tego, że tak zwana ustawa modernizacyjna uczyni ze służby celnej służbę porównywalną do innych służb mundurowych.        

Zdaniem premiera Donalda Tuska jednym z powodów, dla których celnicy dziś nie są gotowi do rozładowania kryzysu na granicach, jest niejednolite stanowisko poszczególnych grup - komitetu organizującego protest i poszczególnych związków. Jak dodał premier, dziś wieczorem sztab kryzysowy będzie przygotowywał decyzje o udrożnieniu przejść granicznych innymi niż do tej pory metodami.    

Premier wyraził nadzieję, że celnicy którzy poszli na zwolnienia lekarskie i urlopy na żądanie, wrócą do pracy. "To bardzo zła forma protestu, w mojej ocenie niezgodna z poczuciem przyzwoitości i z prawem"- powiedział Donald Tusk.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, IAR

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane