Rząd udzieli gwarancji spłaty obligacji PKP o wartości 500 mln zł

20-01-2004, 18:54

PAP: Rząd zdecydował we wtorek o udzieleniu gwarancji spłaty zobowiązań wynikających z emisji obligacji PKP SA o wartości 500 mln zł na częściowe sfinansowanie projektu restrukturyzacji PKP - podało Centrum Informacyjne Rządu (CIR).

"Rada Ministrów podjęła uchwałę w sprawie udzielenia gwarancji spłaty zobowiązań wynikających z II emisji obligacji Polskich Kolei Państwowych SA na częściowe sfinansowanie projektu restrukturyzacji PKP (...) Wartość nominalną II emisji obligacji ocenia się na 500 mln zł" - podało CIR.

Członek zarządu PKP SA Janusz Lach poinformował we wtorek PAP, że po zakończeniu formalności niezbędnych do przeprowadzenia emisji może do niej dojść na przełomie stycznia i lutego.

"Przy dużym optymizmie do emisji może dojść w ostatnich dniach stycznia, a powinno w pierwszych dniach lutego" - powiedział PAP Lach.

Środki pochodzące z tej emisji zostaną przeznaczone na spłatę części kredytu z ING Banku Śląskiego (100 mln zł) i konsorcjum banków, z Bankiem Handlowym w Warszawie jako przedstawicielem (240 mln zł) oraz zapłatę składek na ubezpieczenie społeczne, w części finansowanej przez ubezpieczonych (160 mln zł).

Łączna kwota gwarancji została określona na 885 mln zł, a termin jej wygaśnięcia przypada 1 sierpnia 2011 roku.

"Spłata zobowiązań wynikających z wyemitowanych obligacji nastąpi z wpływów osiągniętych przez PKP SA z prywatyzacji spółek zależnych oraz ze sprzedaży zbędnego majątku, głównie nieruchomości" - podało CIR.

PKP SA chce przeprowadzić do końca 2004 roku emisję obligacji o łącznej nominalnej wartości 1,5 mld zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Rząd udzieli gwarancji spłaty obligacji PKP o wartości 500 mln zł