Rząd Ukrainy prosi o pomoc w zbadaniu przyczyn katastrof górniczych

PAP
opublikowano: 04-12-2007, 14:28

Ukraiński rząd zwrócił się we wtorek do Polski, Stanów Zjednoczonych, Niemiec i Rosji o pomoc w zbadaniu przyczyn wybuchów w  kopalni węgla kamiennego im. Zasiadki w Doniecku na wschodzie kraju.

W ciągu ostatnich dwóch tygodni, w serii eksplozji w tej kopalni zginęło łącznie 106 górników, a kilkudziesięciu zostało rannych.

Prośbę o pomoc przesłano szefom rządów wymienionych państw, w tym premierowi Polski, Donaldowi Tuskowi - poinformowała we wtorek służba prasowa Rady Ministrów w Kijowie.

Ukraiński rząd podkreślił, że pracująca w kopalni Zasiadki komisja nie jest w stanie wyjaśnić procesów geologicznych, zachodzących pod ziemią, z którymi naukowcy ukraińscy dotąd się nie spotykali" - czytamy w komunikacie.

Pierwsza eksplozja, do której doszło w kopalni im. Zasiadki na głębokości 1078 m 18 listopada zabiła łącznie 101 górników. Ciał dziesięciu z nich, ze względu na nieugaszony dotychczas pożar, jeszcze nie wydobyto.

W ubiegłą sobotę na tej samej głębokości podczas odgradzania płonącej sztolni ponownie doszło do wybuchu. Ofiar tym razem nie było, lecz 50 górników z objawami zaczadzenia znalazło się w szpitalach.

Następnego dnia, w niedzielę, kopalnią wstrząsnęła kolejna eksplozja. W jej wyniku zginęło pięciu ratowników górniczych.

W poniedziałek komisja rządowa podjęła decyzję o zamknięciu kopalni aż do wyjaśnienia przyczyn wybuchów. We wtorek ratownicy przystąpili do zalewania płonących korytarzy wodą.

Ukraińskie kopalnie, ze względu na wysoką koncentrację metanu, należą do najniebezpieczniejszych w świecie. Co roku ginie w nich ok. 300 górników.

Eksplozja w Doniecku dwa tygodnie temu stała się największą katastrofą w górnictwie Ukrainy od czasu uzyskania niepodległości. Wcześniej za najtragiczniejszy w skutkach wypadek uważano wybuch pyłu węglowego w kopalni im. Barakowa w Krasnodonie w obwodzie ługańskim w roku 2000. Zginęło wówczas 80 osób.

Jarosław Junko (PAP)

jjk/ ro/

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane