Rząd USA proponuje plan tymczasowej pracy dla nielegalnych imigrantów

opublikowano: 30-03-2007, 20:04

Administracja prezydenta George'a Busha przedstawiła nowy plan reformy imigracyjnej, zgodnie z którą nielegalni imigranci mogliby tymczasowo pracować w USA, ale aby uzyskać tam prawo stałego pobytu, musieliby najpierw wrócić do swego kraju i zapłacić wysokie kary.

Propozycja rządu różni się od planu zawartego w ustawie wniesionej w ubiegłym tygodniu do Izby Reprezentantów.

Ustawa ta przewiduje podobny program czasowej pracy w USA nielegalnych imigrantów, którzy mogliby uzyskać potem prawo stałego pobytu bez wracania do swego kraju. Musieliby tylko wyjechać do Meksyku lub Kanady i ponownie zarejestrować się tylko w porcie wjazdu do USA

Krytycy, głównie konserwatywni Republikanie, nazwali ten plan "amnestią" dla nielegalnych imigrantów.

Plan rządowy mówi, że imigranci przebywający w USA nielegalnie i pragnący podjąć okresową pracę muszą się zgłosić do władz i zarejestrować. Otrzymają następnie specjalne karty tymczasowego pobytu, które będą odnawiane co trzy lata za karną opłatą w wysokości 3500 dolarów.

Otrzymanie prawa stałego pobytu łączyłoby się z koniecznością powrotu do swego kraju i starania o ponowny wjazd do USA w konsulatach amerykańskich, a także uiszczenia kolejnej karnej opłaty 2000 dolarów za samo złożenie wniosku i dalszych 8000 dol. w razie jego pozytywnego załatwienia.

Projekt rządowej reformy imigracyjnej przewiduje ponadto rozmieszczenie na południowej granicy z Meksykiem dodatkowych 6000 agentów straży granicznej, jak również budowy na niej ogrodzeń i czujników elektronicznych. Wprowadzono by też nowe, niemożliwe do sfałszowania karty tożsamości dla imigrantów.

Tomasz Zalewski (PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Inne / Rząd USA proponuje plan tymczasowej pracy dla nielegalnych imigrantów