Czytasz dzięki

Rząd USA wkrótce zerwie umowę z Chinami w sprawie audytu spółek

opublikowano: 14-07-2020, 06:37

Administracja Donalda Tumpa zamierza wkrótce wycofa się z zawartej w 2013 roku umowy między nadzorami audytu z USA i Chin, informuje Reuters powołując się na podsekretarza Departamentu Stanu Keitha Kracha.

Agencja przypomina, że umowa miała pozwolić amerykańskiej Radzie Nadzoru Rachunkowości Spółek Publicznych (PCAOB) ułatwić zdobywanie dokumentów w sprawach przeciwko chińskim audytorom. W momencie zawarcia uznano ją za przełom w sprawie docierania przez organy USA do informacji finansowych w Chinach. PCAOB jednak skarżył się w kolejnych latach, że nie uzyskuje poszukiwanych informacji, co oznaczało w praktyce brak wglądu w audyt chińskich spółek notowanych na amerykańskich rynkach akcji.

Brak transparentności skłania rząd do wycofania się w krótce z umowy, powiedział Reutersowi Keith Krach, podsekretarz Departamentu Stanu.

- Działanie jest przesądzone – podkreślił. – To kwestia bezpieczeństwa narodowego, bo nie możemy nadal narażać amerykańskich akcjonariuszy, stawiać amerykańskich spółek na gorszej pozycji i godzić się na erozję prestiżu naszych rynków finansowych jako najwyższego standardu – dodał.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane