Rząd USA zakazał importu bawełny z chińskiej spółki powiązanej z wojskiem

opublikowano: 03-12-2020, 08:45

Amerykański Departament Bezpieczeństwa Krajowego ogłosił zakaz wpuszczania do kraju bawełny od Xinjiang Production and Construction Corps.

Chińska spółka, jedna z największych w branży bawełnianej, jest wiązana z wojskiem. Administracja Donalda Trumpa oskarża ją o korzystanie z pracy przymusowej prześladowanej przez władze Chin mniejszości muzułmańskiej.

- Naruszenia praw człowieka dokonywane przez komunistyczny rząd Chin nie będą tolerowane przez prezydenta Trumpa i Amerykanów – powiedział Ken Cuccinelli, kierujący Departamentem Bezpieczeństwa Krajowego. – „Made in China” nie jest tylko znakiem pochodzenia, ale także ostrzeżeniem – dodał.

fot. Bloomberg
fot. Bloomberg

Xinjiang Production and Construction Corps. było już wcześniej objęte sankcjami przez rząd USA. Departament Skarbu zakazał robienia interesów ze spółką obywatelom USA i firmom z tego kraju.

Działania USA wobec Xinjiang Production and Construction Corps. mogą potencjalnie wpłynąć na eksport ubrań produkowanych w innych azjatyckich krajach, jak Bangladesz, Wietnam czy Kambodża, jeśli ich produkty będą zawierać bawełnę z Chin.

USA importowały z Chin w ubiegłym roku bawełniane tekstylia i odzież wartości ok. 11 mld USD.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane