Rząd USA „zamroził” inwestycje chińskiego giganta

Marek Druś
opublikowano: 19-01-2018, 07:50
aktualizacja: 19-01-2018, 07:53

Rząd USA nie zatwierdzi żadnych inwestycji chińskiego HNA Group dopóki nie przedstawi on w sposób nie budzący wątpliwości kto jest właścicielem spółki, dowiedział się nieoficjalnie Reuters.

HNA to chiński olbrzym, który inwestuje na całym świecie. W wielu krajach, oprócz USA m.in. także Szwajcarii i Nowej Zelandii, regulatorzy mają wątpliwości dotyczące niejasnej struktury własnościowej tej spółki. Decyzja rządu USA oznacza, że duże inwestycje HNA, m.in. w amerykański fundusz hedgingowy SkyBridge Capital czy szwajcarskiego giganta handlu surowcami Glencore, znalazły się w zawieszeniu.

Zobacz więcej

fot. Bloomberg

HNA Group powstała w 1993 roku jako operator regionalnej linii lotniczej. Przez lata rozszerzała działalność na wiele dziedzin. Ostatnio głośno było m.in. o inwestycji chińskiej spółki w Deutsche Bank.W lipcu ubiegłego roku HNA poinformowała, że jest kontrolowana przez dwie powiązane z nią organizacje charytatywne o nazwie Cihang. Siedziba jednej znajduje się w Nowym Jorku, drugiej na chińskiej wyspie Hainan. Obie miały 52 proc. akcji. Do 12 ludzi powiązanych z HNA, m.in. założycieli spółki, miało należeć 47,5 proc. akcji, z czego najwięcej, bo 29 proc., było własnością osoby nazywającej się Guan Jun, o której niewiele wiadomo poza tym, że posiadała je na rzecz spółki i jej władz. Na początku ubiegłego roku HNA zmieniła to i Guan rozdystrybuował większość posiadanych akcji między pięć osób, które potem podarowały je fundacji Cihang. Guan potem podarował jej także posiadane jeszcze 4,4 proc. akcji HNA.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu