Rząd uwłaszczy użytkowników wieczystych od przyszłego roku

AR
opublikowano: 21-06-2018, 20:02
aktualizacja: 21-06-2018, 20:17

1 stycznia 2019 r. współużytkowanie wieczyste gruntów na cele mieszkaniowe będzie przekształcone we własność – zapowiada Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju.

Projekt ustawy o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności gruntów został przyjęty przez Komitet Stały Rady Ministrów. To oznacza, że prawdopodobnie wkrótce trafi do Sejmu i - jeśli zostanie przyjęty – wejdzie w życie od przyszłego roku. 

Minister Jerzy Kwieciński oraz wiceminister Artur Soboń
Zobacz więcej

Minister Jerzy Kwieciński oraz wiceminister Artur Soboń Fot. Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju

Przekształceniem zostaną objęte grunty, na których stoją domy jednorodzinne oraz bloki, w których co najmniej połowa lokali to lokale mieszkalne. Ograniczona zostanie jednocześnie możliwość ustanawiania nowych praw użytkowania wieczystego na cele mieszkaniowe. 

Grunty oddane w użytkowanie wieczyste należą dziś do skarbu państwa oraz samorządów, które wnosiły liczne sprzeciwy wobec nowych przepisów na etapie konsultowania projektu ustawy. Dzisiaj mieszkańcy bloków i domów, położonych na gruntach oddanych w użytkowanie wieczyste, wnoszą roczne opłaty. Ich wysokość samorządy mogą podnosić co trzy lata. 

Zgodnie z projektem ustawy, takie osoby staną się z mocy prawa właścicielami lub współwłaścicielami publicznej ziemi. Będą zobowiązane do uiszczania należności za nabycie prawa własności w formie opłat rocznych, przez 20 lat. Wysokość opłaty będzie odpowiadała wysokości opłaty rocznej za użytkowanie wieczyste, obowiązującej w dniu 1 stycznia 2018 r.

 „Rząd przygotowuje rozwiązania, które umożliwią docelowe zastąpienie prawa użytkowania wieczystego, ale to wymaga uzgodnień z Komisją Europejską” – informuje resort infrastruktury i rozwoju. 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: AR

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Rząd uwłaszczy użytkowników wieczystych od przyszłego roku