Rząd w IV kw. 2022 ma przyjąć projekt ustawy dot. systemu nadzoru rynku

  • PAP
opublikowano: 30-12-2021, 22:03

Projekt ustawy o krajowym systemie nadzoru rynku produktów objętych unijnym prawodawstwem harmonizacyjnym rząd ma przyjąć w IV kw. 2022 r. - wynika z wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów.

"Projektowane rozwiązania legislacyjne dostosują dotychczasowy system nadzoru rynku do przepisów rozporządzenia (UE) 2019/1020, w znacznej mierze zachowując istniejące struktury i rozwiązania prawne. Zostaną także wprowadzone nowe rozwiązania, zwłaszcza dotyczące świadczenia usług społeczeństwa informacyjnego, przez objęcie kontrolą również tego sposobu dystrybucji produktów objętych unijnym prawodawstwem harmonizacyjnym" - napisano w wykazie na stronie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Dodano, że zostanie także zapewniona lepsza i sprawniejsza komunikacja i współpraca pomiędzy podmiotami krajowego systemu nadzoru rynku, jak również współpraca z unijnymi podmiotami odpowiedzialnymi za nadzór rynku w innych państwach członkowskich UE.

Wprowadzony zostanie system kar administracyjnych wymierzanych przez organy nadzoru rynku w przypadku naruszenia przez podmioty gospodarcze przepisów rozporządzenia (UE) 2019/1020 i projektowanej ustawy.

W ustawie mają zostać zawarte rozwiązania zapewniające prawidłowe stosowanie rozporządzenia (UE) 2019/1020, przejrzysty podział kompetencji organów nadzoru rynku w zakresie unijnego prawodawstwa harmonizacyjnego, a dodatkowo rozwiązania zapewniające spójność i przejrzystość regulacji unijnych i krajowych.

Jak napisano w unijnym rozporządzeniu, unijne prawodawstwo harmonizacyjne dotyczy znacznej części wytwarzanych produktów. Produkty niezgodne z wymaganiami i niebezpieczne narażają obywateli na ryzyko i mogą zakłócać konkurencję w stosunku do podmiotów gospodarczych sprzedających w Unii produkty zgodne z wymaganiami.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane