Rząd Wielkiej Brytanii znacjonalizuje bank Northern Rock

17-02-2008, 17:20

Northern Rock, brytyjski bank hipoteczny, który musiał być dokapitalizowany przez Bank Anglii, zostanie znacjonalizowany.

- Rząd zdecydował o zastosowaniu prawa, które umożliwi czasowe objęcie przez państwo własności Northern Rock - powiedział na zwołanej w niedzielę konferencji prasowej minister finansów Alistair Darling.

Powodem decyzji jest fiasko poszukiwań inwestora dla banku, który przeżył we wrześniu run klientów po ujawnieniu zagrożenia płynności w związku kryzysem rynku kredytowego.

To pierwsza nacjonalizacja banku w Wielkiej Brytanii od 1984 roku. Decyzja uważana jest za porażkę rządu Gordona Browna. Dopisanie bilansu banku do budżetu oznacza wzrost długu publicznego i przekroczenie przez niego poziomu 40 proc. PKB po raz pierwszy od 1997 roku, kiedy Partia Pracy przejęła władzę w Wielkiej Brytanii.
MD, Bloomberg 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Rząd Wielkiej Brytanii znacjonalizuje bank Northern Rock