Rząd wspiera komunalne centra usług wspólnych

MEW
opublikowano: 12-06-2013, 00:00

Ustawa o organizacji samorządów może przynieść ponad 1 mld zł oszczędności.

Rząd przyjął założenia do projektu ustawy, która ma uelastycznić i usprawnić prace lokalnych władz.

DOBRY POCZĄTEK: Ustawa nie zawiera zbyt wielu propozycji, ale należy cieszyć się z każdego pozytywnego dla nas pomysłu. Czekamy na kompleksowe rozwiązania — mówi Marek Wójcik, dyrektor Związku Powiatów Polskich. [FOT. TP]
DOBRY POCZĄTEK: Ustawa nie zawiera zbyt wielu propozycji, ale należy cieszyć się z każdego pozytywnego dla nas pomysłu. Czekamy na kompleksowe rozwiązania — mówi Marek Wójcik, dyrektor Związku Powiatów Polskich. [FOT. TP]
None
None

— Cieszymy się z ustawy, ale czekamy na dalsze kroki, kompleksowo regulujące zmiany w samorządach i podejmujące najistotniejsze kwestie obejmujące gospodarkę finansową — mówi Marek Wójcik, dyrektor Związku Powiatów Polskich.

Projekt ustawy o poprawie funkcjonowania i organizacji wykonywania zadań publicznych przez jednostki samorządu terytorialnego został przygotowany przez ministra administracji i cyfryzacji (MAiC). Najważniejszą zmianą proponowaną przez rząd jest zachęta do tworzenia centrów usług wspólnych. Teraz wiele instytucji podległych samorządom często ma odrębną księgowość, dział kadrowy czy obsługę administracyjną. Połączenie tych funkcji na poziomie samorządu może pozwolić na znaczne oszczędności — z jednej strony zmniejszy koszty osobowe, z drugiej — ułatwi wspólne zamówienia.

Centra usług wspólnych mogą objąć część z ponad 600 tys. pracowników urzędów podległych samorządom, pracowników oświaty, pomocy społecznej czy instytucji kultury. Choć oczywiście konkretne decyzje pozostaną w gestii samorządowców. Docelowo, począwszy od 2018 r., centra usług wspólnych mogą przynieść od 350 do 1060 mln zł rocznych oszczędności — szacuje MAiC. To największa część kwoty potencjalnych oszczędności, które mogą sięgać docelowo 727-1437 mln zł rocznie.

— Jesteśmy zadowoleni z projektu wprowadzenia centrów usług wspólnych. Samorząd powinien mieć możliwie elastycznie skonstruowany sposób realizacji zadań publicznych. Pamiętajmy, że rząd niedawno połamał sobie zęby na centrach usług wspólnych dla administracji rządowej na poziomie wojewódzkim — nie potrafił wymusić akceptacji pomysłu od podległych mu instytucji — mówi Marek Wójcik.

Rząd chce też ułatwić współpracę między poszczególnymi samorządami na przykład poprzez wprowadzenie możliwości tworzenia związków powiatowo- gminnych. Chce też poprawić zachęty finansowe dla łączenia się samorządów. Dotychczasowe regulacje oparte na 5-procentowym dodatkowym wpływie z PIT nie sprawdziły się i samorządy z nich nie korzystały. MAiC proponuje też w ustawie uelastycznienie i zmianę niektórych podatków (dotyczy to na przykład podatku leśnego, rolnego, od spadków i darowizn czy od czynności cywilnoprawnych).

„Chodzi m.in. o zmodyfikowanie zasady opłacania podatku w ratach poprzez wprowadzenie jednorazowej płatności podatku (…) przy kwocie zobowiązania podatkowego nieprzekraczającego 100 zł, odstąpienie od doręczania decyzji ustalającej podatek od osób fizycznych i od pobierania takiego podatku, gdy jego wysokość nie przekracza kosztów przesyłki poleconej czy wprowadzenie możliwości ustalania jedną decyzją wysokości należnego zobowiązania wspólnie za wszystkie podatki” — wylicza MAiC. Gminy dostaną narzędzie w bardziej swobodnym kształtowaniu opłat za parkowanie — zarówno jeśli chodzi o wysokość opłat, jak i dni, podczas których opłaty mają być naliczane.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MEW

Polecane