Rząd wszedł w buty poprzedników

Dawid Tokarz
opublikowano: 07-10-2011, 00:00

Za PO i PSL w spółkach skarbu państwa wreszcie miało być apolitycznie i kompetentnie. A jest, jak jest

W lipcu na specjalnej konferencji prasowej resort skarbu przedstawił powołaną właśnie do życia Grupę PHN. Przyjrzeliśmy się bliżej wycenianemu na 2,3 mld zł państwowemu gigantowi i okazało się, że opanowali go ludzie związani z PO i szefostwem MSP. Choć informacje te stały w sprzeczności z wielokrotnie zapowiadaną przez Platformę zasadą odpolitycznienia władz spółek skarbu państwa, MSP nie zareagowało. Poza oświadczeniem, że „w trakcie wyborów do rady nadzorczej i zarządu Grupy PHN nikt nie pytał kandydatów o poglądy polityczne”. Być może dlatego, że odpowiedź była z góry znana...

Do sytuacji w Grupie PHN, jako jedyny z PO, krytycznie odniósł się Tadeusz Aziewicz, szef sejmowej komisji skarbu. Przyznał, że ujawnione przez „PB” informacje „tylko potwierdzają potrzebę pilnego uchwalenia ustawy o nadzorze właścicielskim”. O tej ustawie, zakładającej, że rady nadzorcze kluczowych państwowych firm będą wybierane spośród kandydatów rekomendowanych przez apolityczne autorytety, słyszeliśmy jednak od połowy 2010 r. A skończyło się na wielkim nic.

Po tekście o Grupie PHN do redakcji zaczęły docierać sygnały informujące, że tak drastyczne upolitycznienie to nie wyjątek, ale reguła. Wszystko, niestety, się potwierdziło. To, że w państwowych spółkach kariery robią liczni działacze PO z Tomaszowa Lubelskiego — tego samego, z którego pochodzi Aleksander Grad i w którym szefem struktur Platformy jest jego bratanek Mariusz. To, że spośród państwowych kolosów najbardziej chyba zainfekowaną politykami jest grupa PGE, kierowana przez Tomasza Zadrogę. I to, że działaczy PO i PSL można znaleźć we wszystkich większych firmach skarbu państwa.

Ryba się psuje od głowy. Dowodzi tego dzisiejszy tekst, w którym ujawniamy, że w samej tylko PGE znalazło lukratywne posady około 20 znajomych ministra Aleksandra Grada i wiceministrów Adama Leszkiewicza i Jana Burego. A miało być tak pięknie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dawid Tokarz

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy