Rząd wycofał autopoprawkę do projektu budżetu

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 13-01-2006, 14:56

Premier Kazimierz Marcinkiewicz poinformował w piątek o wycofaniu przez rząd z Sejmu drugiej autopoprawki do projektu budżetu na 2006 r., która wskazywała źródła sfinansowania dodatkowych 1,3 mld zł wydatków socjalnych. Jednocześnie w sobotę podczas II czytania projektu rząd zgłosi poprawkę, która nie będzie odbiegać treścią od obecnie wycofanej.

Premier Kazimierz Marcinkiewicz poinformował w piątek o wycofaniu przez rząd z Sejmu drugiej autopoprawki do projektu budżetu na 2006 r., która wskazywała źródła sfinansowania dodatkowych 1,3 mld zł wydatków socjalnych. Jednocześnie w sobotę podczas II czytania projektu rząd zgłosi poprawkę, która nie będzie odbiegać treścią od obecnie wycofanej.

Autopoprawka została wycofana, by w sobotę Sejm mógł przeprowadzić drugie czytanie projektu budżetu na 2006 r. Pozwoli to zrealizować czwartkową decyzję Konwentu Seniorów, żeby przystąpić do II czytania w sobotę, która to decyzja zażegnała wielogodzinny kryzys w Sejmie.

"Gdybyśmy nie wycofali autopoprawki, dziś musiałaby się zebrać Komisja Finansów Publicznych i musiałaby zrobić dodatkowe sprawozdanie, które znów musiałoby 7 dni czekać na rozpatrzenie przez Sejm. Wycofanie autopoprawki powoduje, że stare, sprzed 10 dni, sprawozdanie komisji, będzie jutro podstawą drugiegoczytania" - wyjaśnił premier.

"Jednocześnie Rada Ministrów podjęła decyzję o zgłoszeniu jutro poprawki rządowej, poprawki Rady Ministrów, do budżetu państwa. Treść jutrzejszej poprawki jest taka sama jak treść autopoprawki" - zaznaczył. Jak powiedziała w piątek na konferencji prasowej po posiedzeniu rządu wicepremier, minister finansów Zyta Gilowska, wycofanie autopoprawki ma na celu ułatwienie Sejmowi przyśpieszenie prac nad ustawą budżetową.

Gilowska powiedziała, że rząd nie zachęca nikogo, "w tym pana prezydenta, do planowania większych wydatków", tylko jest zmuszony, wykonać zalecenia Sejmu i "przewidzieć środki" na wydatki wynikające z ustaw już przez Sejm uchwalonych. "Nie oznacza to, że środki te muszą być całkowicie wydane, choć obawiamy się, że będą. Dla zabezpieczenia interesów podatników i obywateli są one zaprojektowane w jednej z pozycji rezerw budżetowych" - powiedziała wicepremier.

Rząd przyjął w środę drugą autopoprawkę do projektu budżetu na 2006 r., w której wskazał źródła finansowania 1,3 mld zł uchwalonych niedawno przez Sejm dwóch ustaw o świadczeniach rodzinnych. W autopoprawce zwiększono dochody budżetu państwa o 553,4 mln zł, zmniejszając jednocześnie wydatki o 746,6 mln zł. Dzięki temu nie uległ zmianie projektowany deficyt budżetu państwa na poziomie 30,6 mld zł.

Dodatkowe dochody pochodziłyby głównie ze zwiększeniu wpłaty z zysku Narodowego Banku Polskiego, co da 486,5 mln zł. Do obniżenia wydatków przyczyniło się głównie zmniejszenie wpłaty do budżetu UE o 521 mln zł, co wynika z nadpłaty składki w 2005 r. oraz niższego niż prognozowano kursu złotego do euro.     mmt/ drag/ dol/ mskr/ mw/

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane