Rząd wykupił prawa autorskie do aborygeńskiej flagi

PAP , DI
opublikowano: 27-01-2022, 14:22

20,5 mln AUD zapłacił australijski rząd, aby zakończyć spór o to, kto może używać flagi.

Adobe Stock

Harold Thomas, rdzenny australijski twórca i aktywista, stworzył projekt flagi w 1971 r. i miał do niej prawa autorskie. Pierwotnie flaga miała być wyrazem protestu, jednak z czasem stała się głównym symbolem aborygenów. Wielu z nich uważało jednak, że oficjalnie zaakceptowana w 1995 r. przez rząd jako jeden z symboli narodowych państwa flaga jest zakładnikiem umów dotyczących prawa autorskiego, które ograniczają możliwość jej używania. Przybywało protestów — w 2020 r. np. płacenia za wykorzystywanie flagi odmówiła liga futbolu australijskiego — AFL.

— Flaga należy do wszystkich aborygenów. Dlaczego muszą za nią płacić? — pytała Laura Thompson, jedna z organizatorek petycji o uwolnienie flagi.

Chcąc zakończyć spór dotyczący opłat za wykorzystywanie symbolu flagi, m.in. przez kluby sportowe oraz wspólnoty aborygenów, rząd wykupił właśnie za 20,5 mln AUD prawa autorskie do niej i teraz flaga może być powielana przez każdego.

— Przez ostatnie 50 lat sprawiliśmy, że dzieło Harolda Thomasa stało się nasze. Maszerowaliśmy pod aborygeńską flagą, staliśmy za nią i machaliśmy nią jako przedmiotem naszej dumy. Teraz, gdy prawa autorskie należą do Australii, flaga należy do każdego — powiedział Ken Wyatt, minister ds. rdzennych Australijczyków.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane