Rząd za dalszymi pracami nad poselskim projektem ustawy o rynkach hurtowych

opublikowano: 12-06-2007, 16:06

Rząd opowiedział się we wtorek za dalszymi pracami nad poselskim projektem ustawy o rolno-spożywczych rynkach hurtowych - poinformowało we wtorek Centrum Informacyjne Rządu (CIR). Celem tej ustawy jest uregulowanie funkcjonowania rolno- spożywczych rynków hurtowych.

W opinii Rady Ministrów, przepisy ustawy przygotowanej przez posłów Samoobrony spowodują ożywienie działalności na rynkach hurtowych oraz zwiększą jakość usług świadczonych przez zarządzających rynkami.

Rynki hurtowe, szczególnie owoców i warzyw, mają poprawić jakość oferowanych towarów. Mogą też pomagać producentom rolnym organizować się w grupy producenckie. Rozwój rynków ma też ułatwić pozyskiwanie funduszy UE dla rolnictwa.

Zgodnie z definicją zawartą w projekcie, rolno-spożywczy rynek hurtowy to przedsiębiorstwo, które organizuje infrastrukturę na terenie, gdzie koncentruje się handel hurtowy tymi towarami.

Autorzy projektu ustawy proponują, aby rolno-spożywcze rynki hurtowe, tak jak dotychczas, udostępniały posiadaną infrastrukturę podmiotom handlującym. Według prawa UE, przedsiębiorstwo takie może działać dla zysku lub non-profit.

Ponadto projekt przewiduje możliwość utworzenia izby gospodarczej przez 5árolno-spożywczych rynków hurtowych.

Rząd uważa, że propozycje poselskie należałoby uzupełnić o przepisy, które zobowiążą już istniejące rynki do dostosowania się do nowych rozwiązań oraz wyznaczyć na to określone terminy.

Według Rady Ministrów, należy także doprecyzować proponowane w projekcie przepisy związane ze zwolnieniem uczestników rynku z opłaty targowej oraz wskazać dodatkowe źródła finansowania dla gmin w związku ze zmniejszeniem jej dochodów.

Zdaniem rządu, projekt nie zawiera informacji na temat skutków proponowanych zmian dla gospodarki, rynku pracy i rozwoju regionalnego. Ponadto, wykreślone powinny być przepisy mówiące o tym, że działalność rynków hurtowych nie stanowi nadużywania pozycji dominującej w rozumieniu przepisów ustawy z 2007 r. o ochronie konkurencji i konsumentów. Według rządu, mogą one zostać uznane za sprzeczne z prawem krajowym oraz unijnym.

W Polsce funkcjonuje obecnie 26 rynków hurtowych, z czego 5 ma charakter ponadregionalny. Największym jest rynek hurtowy w Broniszach pod Warszawą.(PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Rząd za dalszymi pracami nad poselskim projektem ustawy o rynkach hurtowych