Rząd za możliwością przekazywania kwot połowowych między armatorami

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 13-04-2005, 14:06

Rząd popiera możliwość przekazywania kwot połowowych między armatorami, ponieważ przyczyni się do lepszego wykorzystania przyznanych Polsce kwot połowu ryb na Bałtyku - poinformował w środę w Sejmie wiceminister rolnictwa Józef Jerzy Pilarczyk. Sejm przeprowadził drugie czytania poselskiego projektu nowelizacji ustawy o rybołówstwie, znoszący ograniczenia w przekazywaniu kwot.

Rząd popiera możliwość przekazywania kwot połowowych między armatorami, ponieważ przyczyni się do lepszego wykorzystania przyznanych Polsce kwot połowu ryb na Bałtyku - poinformował w środę w Sejmie wiceminister rolnictwa Józef Jerzy Pilarczyk. Sejm przeprowadził drugie czytania poselskiego projektu nowelizacji ustawy o rybołówstwie, znoszący ograniczenia w przekazywaniu kwot.

    Obecne przepisy uniemożliwiają przekazywanie kwot połowowych między armatorami. Kwoty są przyznawane na dany statek rybacki, dlatego niemożliwe jest też przekazywanie kwoty z jednego statku na drugi, nawet jeśli należą do tego samego armatora.

    Jednak z dotychczasowej praktyki wynika, że często z przyczyn losowych armator nie może zrealizować danej kwoty. Prowadzi to do obniżenia dochodów rybaków, może też sprawić, że Komisja Europejska zmniejszy kwoty dla Polski z powodu ich niewykorzystania.

    Poselski projekt nowelizacji znosi te ograniczenia i pozwala, aby armatorzy przekazywali sobie kwoty połowu ryb, jeśli nie mogą ich sami wykorzystać. 

    "Przekazywanie kwot będzie się odbywało za pośrednictwem ministra rolnictwa, na wspólny wniosek zainteresowanych armatorów. Nie będzie możliwe handlowanie kwotami przez armatorów, ponieważ kwoty są przyznawane nieodpłatnie" - powiedział Pilarczyk.

    Projekt ustawy poparła większość klubów poselskich. Jednocześnie posłowie niepokoili się o sytuację materialną rybaków i zbyt małe limity przyznanych ich połowów.

    Pilarczyk poinformował, że rybacy otrzymali w 2005 r. większe niż w poprzednim roku kwoty na połowy szprot i śledzi, problem dotyczy głównie kwot połowu dorszy, których jest w Bałtyku zbyt mało, stąd konieczność ograniczeń. Przypomniał, że prowadzony jest program restrukturyzacji rybołówstwa. Osoby, które chcą odejść z tego sektora, dostaną rekompensatę ze środków UE.

    "W 2006 i 2007 r. dla tych, którzy pozostaną w rybołówstwie sytuacja zdecydowanie się poprawi" - zapewnił wiceminister.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Rząd za możliwością przekazywania kwot połowowych między armatorami