Rząd zadowolony z podziału BPH

DI
opublikowano: 22-11-2006, 00:00

Rząd raczej nie będzie stał na przeszkodzie wydzieleniu aktywów z Banku BPH, które stanowi klucz do połączenia tego banku przez włoski Unicredit z Pekao — twierdzi wiceminister skarbu Paweł Szałamacha.

Jego zdaniem, przedstawiony rządowi program podziału jest zgodny z porozumieniem, które zakończyło ostry spór między Unicredit a rządem polskim, przeciwstawiającym się pełnemu połączeniu banków.

Włosi liczą, że podział Banku BPH, na który muszą jeszcze otrzymać zgodę Komisji Nadzoru Bankowego (KNB), pozwoli im na znalezienie nowego inwestora dla mniejszego banku do kwietnia 2007 r., a sama fuzja Pekao-BPH zamknie się do końca przyszłego roku. Wzmocniony po fuzji Pekao będzie miał rynkową wartość 14,7 mld EUR.

— Przedstawiony przez Unicredit plan wyłonienia inwestora dla mini-BPH w kwietniu przyszłego roku jest realistyczny. Wydaje się, że jest to termin do osiągnięcia — ocenił Paweł Szałamacha.

Unicredit, który po fuzji z niemiecką grupą HVB stał się większościowym właścicielem zarówno Pekao, jak i Banku BPH, w zeszłym tygodniu przedstawił plan połączenia części BPH z Pekao. W wyniku tej transakcji powstanie największy bank w Polsce pod względem aktywów. Zgodnie z ogłoszonym planem, inwestorzy Banku BPH otrzymają 3,3 nowych akcji Pekao na każdą posiadaną akcję mniejszego banku. Aktywa mini-BPH szacowane są na 8,6 mld zł, a portfel kredytowy na 5,3 mld zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Rząd zadowolony z podziału BPH