Rząd zajmie się projektem dot. zmian w ustawie o płatnościach bezpośrednich

PAP
opublikowano: 07-04-2021, 15:19

Dostosowanie prawa do regulacji unijnych, ułatwienia w składaniu dokumentów w czasie epidemii, uregulowanie statusu zdjęć geotagowanych - to niektóre założenia projektu zmiany ustawy o płatnościach w ramach systemów wsparcia bezpośredniego, którym w czwartek zajmie się rząd.

Projekt proponuje określenie na 31 maja ostatecznego terminu składania zmian do wniosku o przyznanie płatności. W uzasadnieniu zaznacza się, że zmiana ta ma charakter porządkowy. Polega ona na uwzględnieniu w przepisach krajowych terminu, który wynikał dotychczas wprost z przepisów UE.

Kolejne projektowane zmiany przewidują możliwość wykorzystania tzw. zdjęć geotagowanych, czyli zawierających informacje o długości i szerokości geograficznej miejsca wykonania.

Zdjęcia te będą mogły być wykorzystywane jako dowód, na podstawie którego będzie można zweryfikować dane zawarte we wniosku rolnika. Zdjęcia geotagowane będą stanowiły dokument urzędowy. Jak zaznacza się w uzasadnieniu, przepisy proponuje się zmienić w ten sposób, aby wyeliminować wątpliwości interpretacyjne w postępowaniach sądowo - administracyjnych.

W projekcie zakłada się też umożliwienie składania niektórych dokumentów, w szczególności uzupełnień braków we wnioskach o płatności, w formie dokumentu elektronicznego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane