Rząd zajmie się we wtorek m.in. o paliwem rolniczym

Polska Agencja Prasowa SA
26-06-2006, 21:05

Na wtorkowym posiedzeniu rządu, ministrowie mają zająć się m.in. projektem rozporządzenia w  sprawie stawki zwrotu podatku akcyzowego na paliwo rolnicze. Być może rząd będzie także rozmawiał o propozycjach zmian  podatkowych dotyczących kosztów uzyskania przychodów dla twórców i naukowców.

Na wtorkowym posiedzeniu rządu, ministrowie mają zająć się m.in. projektem rozporządzenia w  sprawie stawki zwrotu podatku akcyzowego na paliwo rolnicze. Być może rząd będzie także rozmawiał o propozycjach zmian  podatkowych dotyczących kosztów uzyskania przychodów dla twórców i naukowców.

Punktu tego nie ma w porządku posiedzenia rządu przekazanym w poniedziałek PAP przez Centrum Informacyjne Rządu, ale premier Kazimierz Marcinkiewicz również w poniedziałek zapowiedział, że do końca tygodnia rząd przedstawi nowe propozycje w tej sprawie.

Rząd zaproponował wcześniej obniżenie w latach 2007-2008 kosztów uzysku dla twórców i naukowców z 50 proc. do 20 proc. i z 20 proc. do 10 proc.

Zaproponowane zmiany wzbudziły wiele protestów w środowiskach twórców i naukowców. Protesty te poparł także prezydent Lech Kaczyński, który wyraził nadzieję, że sprawę tę można będzie rozwiązać "w warunkach rozsądku".

Przeciw zmniejszeniu kosztów uzysku zaprotestowali również trzej ministrowie - kultury i dziedzictwa narodowego Kazimierz Michał Ujazdowski, nauki i szkolnictwa wyższego prof. Michał Seweryński oraz wicepremier i minister edukacji Roman Giertych.

Jeśli chodzi o akcyzę na paliwo rolnicze, to w ub. tygodniu wicepremier i minister rolnictwa Andrzej Lepper poinformował, że choć Komisja Europejska miała zastrzeżenia do uzasadnienia polskiego wniosku w sprawie dopłat do paliwa wykorzystywanego do celów rolniczych, to jednak polscy rolnicy otrzymają w tym roku takie dopłaty.

Lepper dodał, że w 2006 roku rząd przeznaczył 650 mln zł na dopłaty do paliwa rolniczego. Podkreślił, że nie jest to jednak pomoc publiczna. Jednocześnie poinformował, że resort rolnictwa postara się, by w przyszłym roku uprościć procedurę zwrotu części VAT zawartego w paliwie dla rolnictwa. W tym roku rolnicy będą otrzymywali zwrot pieniędzy na podstawie faktur za paliwo.

Na wtorkowym posiedzeniu, ministrowie zajmą się także Systemem Informacyjnym Schengen II (SIS II) i Systemem Informacji Wizowej (VIS). Pełne funkcjonowanie systemu SIS II to warunek zniesienia kontroli na granicach między nowymi a starymi państwami UE.

Na początku czerwca, zebrani w Luksemburgu ministrowie spraw wewnętrznych UE przyjęli kilka aktów prawnych dotyczących budowy SIS II, co daje nadzieję na nadrobienie istniejących opóźnień. Nie wiadomo jednak, czy uda się uruchomić SIS II, łącząc systemy informatyczne wszystkich krajów strefy Schengen w marcu 2007 roku, aby znieść kontrole na granicach w październiku, jak zaplanowano.

Innymi tematami posiedzenia mają być także m.in.: sprawozdanie z realizacji w 2005 roku Narodowego Planu Rozwoju na lata 2004-2006, projekt rozporządzenia rządu ws. Krajowego Programu Przeciwdziałania Narkomanii na lata 2006-2010 oraz raport dotyczący przestrzegania prawa autorskiego i praw pokrewnych w Polsce w roku 2005.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Inne / Rząd zajmie się we wtorek m.in. o paliwem rolniczym