Rząd zajmie się założeniami prywatyzacji PKO BP i WSiP we wtorek

17-09-2004, 14:29

Rząd zajmie się we wtorek zatwierdzeniem informacji dla Sejmu w sprawie założeń prywatyzacji PKO BP i WSiP, dowiedziała się agencja ISB w Centrum Informacyjnym Rządu (CIR) w piątek. Rano Komitet Rady Ministrów przyjął te informacje i wydał pozytywne rekomendacje.

„W porządku obrad wtorkowego posiedzenia Rady Ministrów są dwie informacje rządu, w sprawie założeń prywatyzacji PKO BP i prywatyzacji WSIP” – powiedział w piątek rozmówca ISB w CIR.

Wcześniej w piątek ISB dowiedziała się, że Komitet Rady Ministrów na piątkowym posiedzeniu przyjął informacje i uzyskały one pozytywne rekomendacje.

W czwartek minister skarbu Jacek Socha powiedział w radiu PiN, że jeżeli Rada Ministrów przyjmie te informacje, zostaną one skierowane do Sejmu, po to żeby „Sejm je wykorzystał”.

Tydzień temu w piątek Sejm przyjął uchwałę przewidującą wstrzymanie ostatecznych decyzji o prywatyzacji „firm strategicznych”, m.in. banku PKO BP i Wydawnictw Szkolnych i Pedagogicznych (WSiP), do czasu przyjęcia przez parlament stanowiska w tej sprawie.

Ostatnio premier Marek Belka powiedział, że decyzje i przebieg procesu prywatyzacyjnego jest niezależny od stanowiska lub braku stanowiska Sejmu i rząd będziemy realizował swoje zamierzenia prywatyzacyjne.

Prywatyzacja PKO BP i WSiP to obecnie dwa najbardziej zaawansowane projekty w resorcie skarbu.

Na razie w porządku obrad Sejmu, który zbierze się w przyszłym tygodniu, nie ma punktu dotyczącego informacji rządu. Można jednak przypuszczać, że po akceptacji informacji w sprawie prywatyzacji PKO BP i WSiP przez Radę Ministrów zostaną one włączone do porządku obrad już na najbliższym posiedzeniu.

Z ustaleń ISB wynika, że debata w przypadku PKO BP musi się odbyć przed sesją, na której zostaną przydzielone akcje banku, gdyż jest to „ostateczna decyzja prywatyzacyjna”. Według harmonogramu sesja ma się ona odbyć w sobotę 30 października.

Z kolei w przypadku WSiP „ostateczna decyzja prywatyzacyjna” to podpisanie warunkowej umowy prywatyzacyjnej z inwestorem, jeśli zapadłaby decyzja o takiej ścieżce prywatyzacji, lub przydział akcji w przypadku sprzedaży akcji poprzez giełdę.

W piątek ISB dowiedziała się, że decyzja w sprawie sposobu prywatyzacji WSiP zapadnie w połowie października.

Resort skarbu zdecydował się bowiem na rozpoczęcie budowy księgi popytu na pulę do 85% akcji WSiP w ofercie publicznej.

„Jeśli okaże się, że lepsze warunki dla Skarbu Państwa zapewni tylko prywatyzacja giełdowa, w porównaniu z ofertą cenową złożoną przez inwestora strategicznego w poniedziałek, akcje WSiP trafią tylko na giełdę” – powiedziała w piątek osoba zbliżona do Ministerstwa Skarbu Państwa (MSP). (ISB)

maza/tom

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Rząd zajmie się założeniami prywatyzacji PKO BP i WSiP we wtorek