Rząd zdeterminowany by zreformować wymiar sprawiedliwości

PA P
opublikowano: 15-09-2017, 14:51

Determinacja mojego rządu i ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry, by zreformować polski wymiar sprawiedliwości jest ogromna - zapewniła w piątek premier Beata Szydło na spotkaniu z osobami pokrzywdzonymi przez wymiar sprawiedliwości.

Spotkanie rozpoczęło się w piątek po godz. 13 w Kancelarii Premiera; uczestniczy w nim również minister sprawiedliwości oraz szefowa Kancelarii Premiera Beata Kempa.

"Naszym obowiązkiem jest rozwiązywanie problemów Polaków" - podkreśliła premier. Jak przekonywała, "prawo ma służyć wszystkim, również najsłabszym", a do tej pory - jak oceniła - tak w Polsce nie było.

"Chcę podkreślić, że determinacja mojego rządu, ministra Ziobry, by zreformować polski wymiar sprawiedliwości jest ogromna" - powiedziała premier. "Zrobimy wszystko, by tak było, to jest potrzebne państwu i obywatelom" - zapewniła.

Szydło podkreśliła, że jej rząd składa się z polityków, którzy uważają, że zostali skierowani na służbę polskim obywatelom przez Polaków. "I to naszym obowiązkiem jest przede wszystkim nie tylko reprezentować państwa, ale też wspierać was i rozwiązywać problemy, które funkcjonują, dzięki którym zwykli polscy obywatele mają utrudnione życie. Od tego jesteśmy, to jest nasza praca, to jest nasza służba, to jest nasz obowiązek" - powiedziała szefowa rządu, zwracając się do uczestników spotkania.

Podkreśliła, że blisko 80 proc. Polaków widzi potrzebę wprowadzenia reformy wymiaru sprawiedliwości. Jak mówiła "wymaga on reformy dogłębnej, takiej, która będzie przede wszystkim gwarantowała sprawiedliwe sądy polskim obywatelom".

"Ważne są rozmowy z ekspertami, ważne są rozmowy polityków, ale najważniejsza - w moim odczuciu - jest rozmowa z Polakami, obywatelami. A szczególnie z tymi, których życiowe doświadczenia są bezcenne właśnie wtedy, kiedy należy rozmawiać o tym, jak mają działać uczciwe, sprawiedliwe sądy" - powiedziała premier.

24 lipca prezydent Andrzej Duda poinformował, że podjął decyzję o zawetowaniu ustaw: o Sądzie Najwyższym i o Krajowej Radzie Sądownictwa; zapowiedział też przygotowanie swoich projektów ustaw o SN i KRS w ciągu dwóch miesięcy.

Prezydent podpisał natomiast trzecią ustawę dotyczącą zmian w sądownictwie - o ustroju sądów powszechnych, która m.in. zmienia zasady powoływania i odwoływania prezesów sądów przez zwiększenie uprawnień ministra sprawiedliwości oraz wprowadza zasady losowego przydzielania spraw sędziom. 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PA P

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Prawo / Rząd zdeterminowany by zreformować wymiar sprawiedliwości