Rząd zgodził się na dalszą prywatyzację KSC Polski Cukier

30-11-2004, 18:50

Rząd przyjął we wtorek rozporządzenie, które umożliwi dalszą prywatyzację Krajowej Spółki Cukrowej (KSC) "Polski Cukier", poinformował we wtorek minister skarbu Jacek Socha.

"Rozporządzenie przewiduje, że do 5 lat, do rozpoczęcia tego procesu spółka będzie własnością plantatorów i cukrowników" - powiedział na wtorkowej konferencji rządu Socha.

KSC Polski Cukier skupia obecnie 27 cukrowni i jest dominującym podmiotem w tej branży w Polsce. Jej udział w krajowym rynku cukru wynosi prawie 40%.

Pod koniec sierpnia 2004 roku resort skarbu dokapitalizował Krajową Spółkę Cukrową (KSC) Polski Cukier akcjami Kopeksu SA o wartości 75 mln zł. Z wcześniejszych wypowiedzi przedstawicieli MSP wynika, że przekazanie akcji giełdowego Kopeksu, to pierwsza transza dokapitalizowania Polskiego Cukru, przewidywanego łącznie na 223,4 mln zł.

W lipcu tego roku wiceminister skarbu Tadeusz Soroka powiedział, że spodziewa się, że kolejne dokapitalizowanie nastąpi prawdopodobnie w 2005 roku. Soroka powiedział też, że resort skarbu chce mieć wpływ na to, komu i w jakim trybie Polski Cukier sprzeda akcje Kopeksu pochodzące z dokapitalizowania. Według niego, najlepszym sposobem byłoby ogłoszenie przez KSC przetargu na te akcje i sprzedaż inwestorom, którzy zapłacą najwięcej, gdyż Kopex nie potrzebuje inwestora strategicznego.

Środki finansowe pochodzące ze zbycia akcji zostaną wykorzystane na sfinansowanie odpraw pracowniczych, będących skutkiem wdrożenia programu restrukturyzacji zatrudnienia w Polskim Cukrze.

Łączny koszt restrukturyzacji KSC został oszacowany na 223,4 mln zł, z czego 123,4 mln zł ma być przeznaczone na koszty restrukturyzacji zatrudnienia, a pozostałe 100,0 mln zł – na restrukturyzację finansową.

mor/maza

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Rząd zgodził się na dalszą prywatyzację KSC Polski Cukier